راه کارهای افزایش اعتماد به نفس

راه کارهای افزایش اعتماد به نفسReviewed by محمد کاظمی on May 17Rating:

بنظر می رسد یک موضوع وجود دارد که سد راه بسیاری از اشخاص برای رسیدن به خودشکوفایی می شود و آن عدم وجود اعتماد به نفس است. این مشکل مانع از آن می گردد که بتوانید زندگی خود را به شکوفایی برسانید.

اعتماد به نفس چیست؟

معمولا اعتماد به نفس با مهارت هایی که کسب می کنید در ارتباط است. برای مثال اولین باری که کنار پدر و مادر یا مربی آموزش رانندگی پشت فرمان نشستید با سرعت بسیار کم رانندگی می کردید و مردد بودید زیرا هنوز درکی از ابعاد اتومبیل نداشتید و نمی دانستید چه می توانید بکنید یا نکنید. اما وقتی کمی تمرین کردید این مشکل از میان رفت، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کردید و برسرعت حرکت شما افروده شد. در صورت کلی ما اعتماد بنفس را به دو بخش تقسیم می کنیم: مهارت + تصویر ذهنی شما از خودتان. برای مثال زمانی که شما مهارت رانندگی را یاد می گیرد و با انجام تمرینات زیاد و رانندگی در شریط مختلف تصویر ذهنی شما از رانندگیتان در ذهنتان شکل می گیرد و خودتان را به عنوان یک راننده خوب می بینید، اینجاست که شما در رانندگی اعتماد به نفس پیدا کرده اید.

این موضوعی است که در مورد فرا گرفتن همه ی مهارت های جدید کاربرد دارد. داشتن اعتماد به نفس اولیه یک مکانیزم خود حمایتگرانه است. وقتی احساس کنید در شرایط کنترل قرار دارید و از امنیت خاطر بیشتری بهره مند هستید، به اعتماد به نفس بیشتری هم می رسید.

 

فقدان اعتماد به نفس

اما وقتی می خواهدی با فقدان اعتماد به نفس برخورد کنید مشکلاتی پیش می آید. در مواقعی حتی وقتی در یک شرایط نا امن اعتماد به نفس پیدا می کنید ترس بر شما چیره می شود و در نتیجه نمی توانید مشارکت مناسب داشته باشید. مشکل  اینجاست که افراد دیگران را توانمندتر از آنچه هستند بیان می کنید و خود را در مقابل دیگرا پایین تر می بینند.

صرفا تصمیم گیری برای اینکه روی اعتماد به نفس خود کار کنید بدین معناست که توانمندی های خود را ارزیابی کنید و این امکان وجود دارد که در مقایسه با کسانی که ظاهرا از اعتماد به نفس فراوان برخور دارند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.با ارزیابی، درک و تصدیق توانمندی هایتان  به کمک تصویر سازی، شما طبیعتا به اعتماد به نفس بیشتری می رسید، انگار که در عمل کاری صورت داده اید تا بر اعتماد به نفس خود بیفزایید.

این فیلم آموزشی را هم ببیند چگونه یاد می گیرم!

 

شما ارزشمند اید

نقطه ی شروع مناسب برای رسید به اعتماد به نفس بیشتر این است که به برداشتی که از خود دارید توجه کنید. ممکن است متوجه نباشید اما شما از خود برداشتی دارید. کسانی  که اعتماد به نفس اندک دارند به خود کمتر بها می دهند این ارزیابی به قدری قدرتمند است که ایجاد احساس خود ارزشمندی را برایشان بسیار دشوار می سازد.

 تجسم خلاق به شما امکان می دهد که نقاط قوت و ضعف ساختار روانی خود را بهتر بررسی کنید همین که این مطلب را میخوانید نشان می دهد که مایل اید درشرایط بهتر قرار بگیرید و این نشان می دهد که منش و شخصیت شما از ویژگی های مثبتی برخوردار است. شما به تغییر کردن، انعطاف داشتن و بهتر کردن شرایط خود علاقه منداید. به کمک تمرینات این مقاله می توانید بر احساس خود ارزشمندی ای که دارید بیفزایید و در نتیجه به اعتماد به نفس بیشتری برسید.

 تاکید کنید که به خود ایمان دارید

باور داشتن خود به احساس خود ارزشمندی سالم کمک می کند. اگر خود را باور نداشته باشید، نمی توانید خودتان را متقاعد کنید که انسان ارزشمندی هستید. می توانید به روش های مختلف را بیشتر باور کنید:

 • توانمندی ها ، دستاوردها و موفقیت های گذشته را مورد ارزیابی مجدد قرار بدهید.
 • شما در مقایسه با گذشته برزگ تر و مدبرتر شده اید و در نتیجه به شکلی متفاوت از قیل می توانید موفقیت های خود را ارزیابی کنید.
 • برداشت ها و عقاید خود را تغییر دهید و با نگاهی تازه به نظاره کردن خود بنشینید. این گونه به مطالبی درباره ی خود پی می برید که قبلا پی نرده بوید.
 • نشان دهید که خود را بیشتر باور می کنید و به توانمندی های بالقوه ی خود مطمئن هستید.

برای رسیدن به  احساس خود باوری عبارات تاکیدی زیر را تکرار کنید:

 • من ارزش هایی دارم و به اصولی معتقدم که حاضرم از آن ها دفاع کنم.
 • من همیشه سعی می کنم انتخاب های درست بکنم
 • وقتی دیگران از انتخاب های من راضی نیستند احساس گناه و تقصیر نمی کنم.
 • من نگران اشتباهات گذشته ی خود نیستم. من از آن ها درس گرفته و به جلو حرکت کرده ام
 • من از عهده ی حل کردن هر مسئله ای بر می آیم. شکست های موقتی سد راه من نیستند.
 • من از عهده ی حل کردن هر مسئله ای بر می آیم. شکست های موقتی سد راه من نیستند.
 • من شخصی جالب و ارزشمند هستم. من دوستی مسئول و قابل اعتماد هستم.
 • من نسبت به زندگی دید مثیتی دارم.

مانند سایر تاکیدات مثبت، اگر این عبارات را مکتوب کنید و با صدای بلند بخوانید روی ذهن ناخودآگاه خود تاثیر بیشتری می گذارید، بعد از مدتی اینها در روح و روان شما رسوخ می کنند و بخشی از شخصیت شما می گردند.

گرچه تاکیدات مثبت با تصویر سازی متفاوت اند، تا زمانی که دیداری فکر نکنید این ها معماهای شنیداری هستند. وقتی تاکیدات مثبت را می خوانید ذهن خود را در معرض ثبت جدید قرار می دهید، همین مطلب درباره ی مکتوب کردن تاکیدات مثبت صدق می کند.

ارزش خودتان را بدانید!

اعتماد به نفس کم، ناشی از توجه نکردن به ارزش های خویشتن است. اگر به عنوان مثال پدر یا مادر هستید بدانید که یکی از ارزشمندترین وظایف دنیا ار انجام دهید. اگر یک خانم خانه دار هستید نقش مهمی برای کمک به خانواده ایفا می کنید و گرچه به ندرت از طرف اعضای خانواده تشکر می شنوید اما بدانید که همه قدر کارهایی را که در منزل انجام می دهید می دانند.اگر بیرون از خانه کار می کنید و حقوق می گیرید بدانید که نقش مهمی ایفا می کنید. کار شما و تعالی که با همکاران و خدمتی که به جامعه می کنید سهیم هستید و این کمک بسیار بزرگی است.

 دیگران شما را چگونه می بینند

در بررسی هایی که در آن از شرکت کنندگان خواسته می شود به خودشان و دیگران در زمینه های مختلف مانند زیبایی، صداقت، استحکام شخصیت، جذابیت، شوخ طبعی، مهربانی، هوش وچیزهای دیگر امتیاز دهند. در نتیجه این بررسی متوجه شداند افراد به خودشان 20 درصد کمتر امتیاز می دهند. این مطلب به شما می گوید اگر درباره ی ارزشمند بودن خود برآورد کمی دارید، می توانید بلافاصله تا 20 درصد بر آن بیفزایید. واقعیت این است که اشخاص اغلب در مقایسه با خودتان از شما برداشت بهتری دارند.

خود را با دیگران هم ارزش بدانید

شما انسان هستید و نقش خود را درجامعه ایفا می کنید، نظرات، عقاید و اقدامات شما معادل نظرات، عقاید و اقدامات دیگران ارزش دارد. شما هم به اندازه دیگران حق و حقوق دارید، بنابراین شما هم ارزش با دیگران هستید. پس چه خوب است از دست کم گرفتن خود دست بردارید و مواردی مانند تحصیلات و درجات بالای علمی و خیلی از چیزهای دیگر را ملاک ارزشمندی خود ندانید. همه ی ما پدر برزگانی داشتیم که شاید اصلا تحصیلات و درجات بالای عملی نداشته اند. اما برای ما بسیار انسان های ارزشمند و دوست داشتنی بوده اند.چه بسا که همه ی ما انسان هستیم و آن چیزی که باعث ارزشمندی ما است، جوهره ی ذات خداوندی است. از این به بعد  هر وقت که خواستید در فاز مقایسه با دیگران بروید یادتان باشد شما انسان هسیتد و اشخاص دیگر هم انسان هستند، که هر دو دارای روح خداوندی هستید، پس شما هم مانند دیگر افراد انسان ارزشمندی هستید.

اشتباهات را به عنوان بخشی از زندگی بپذیرید

اگر هیچ کس اشتباه نکند خطر اعتماد بنفس کاذب و تکبر و خودبینی مطرح می شود.این گونه اشخاص گمان می کنند که کامل و صد در صد بی عیب و نقص هستند. و نمی توانند اشتباه بکنند. اما اشتباه کردن نشانه ی آن است که شما انسان هستید. وقتی اشتباه می کنید این تجربه احساسات و غرور شما را جریحه در می کند. اما اگر از ان اشتباه درس بگیرید و بر تواضع شما می افزاید. بپذیرید که می توانید اشتباه کنید و آمادگی آن را داشته باشید.

 

خودتان را ببخشید

همان طور که از دیگران عذز خواهی می کنید باید اگر قربانی خود شما هستید از خودتان عذر خواهی کنید. وقتی از خودتان عذر خواهی کردید به راهتان ادامه دهید. این گونه بر عزت نفس خود می افزایید. وقتی که به خاطر اشتباه بزرگی که انجام داده اید.از خودتان عذر خواهی می کنید طوری خود را ببخشید که امیدوارید دیگران نیز شما را بخشود باشند. به خود بگویید تو را به خاطر اشتباهی که کردی می بخشم زیرا می دانم که قصد آزار کسی را نداشتی.

نگران نباشید فکر نکیند که حرف زدن با خود اولین نشانه جنون و دیوانگی است. از خودتان عذرخواهی کنید و به راه خودتان بروید. ذهن ناخودآگاه شما از صمیمیت شما تشکر می کند. شما به ذهن ناخودآگاه خود می فهمانید که نمی خواهید این اشتباه را تکرار کیند. ذهن شما از دو بخش تشکیل می شود، ذهن خودآگاه و ناخوداگاه، باید مطمئن شود که این دو ذهن با هم در ارتباط هستند زیرا اختلاف میان این دو ذهن موجب اضطراب و مشکل در تصمیم گیری می شود.

نکته: وقتی این گفت وگو را انجام می دهید درباره ی خود و اشتباهاتی که مرتکب شده اید احساس بهتری پیدا می کنید. به این نتیجه می رسید که راحت تر می توانید زندگی خود را ادامه دهید.

وقتی به اشتباه خود اعتراف می کنید و به خاطر آن عذرخواهی می کنید در صورت نیاز اصلاحات لازم را انجام دهید، اشتباه ممکن است به شکلی در ذهن شما باقی بماند. باید کاری کنید که بار این اشتباه سبک شود. البته همه ی اشتباهات آن قدر  کوچک نیستند که به آن ها بخندید، اما باید اشتباهات خود را بپذیرید و به جلو حرکت کنید.

این مطلب را هم بخوانید رهایی از احساس گناه

 

ژست افراد با اعتماد به نفس را بگیرد

یکی از موارد خیلی مهم که در بحث ایجاد اعتماد بنفس می تواند به شما کمک کند الگو برداری است. برای این مورد شخصی را شناسایی کنید که از اعتماد به نفس بالایی برخودار است. سپس رفتار ها و زبان بدن آن را زیر نظر داشته باشید و به نکات زیر توجه کیند:

 • چگونه راه می رود؟
 • چگونه می ایستد؟
 • چگونه می نشیند؟
 • چگونه اندام هایش را حرکت می دهد؟
 • چگونه سرش را تکان می دهد؟

اکنون مطابق رفتار های آن فرد الگو برداری کنید و شروع به تمرین کنید تا زبان بدن خود را مطابق با آن فرد هماهنگ کنید.

برقراری تماس چشمی

کسانی که از اعتماد به نفس کم برخوردارند برایشان برقراری تماس چشمی دشوار است. برقراری تماس چشمی نشانه ی بارز داشتن اعتماد به نفس است.برای بسیاری از اشخاص برقراری تماس چشمی کاملا طبیعی است. اگر برای شما این کار تا حدودی دشوار است، برقراری تماس چشمی و پس از چند ثانیه قطع تماس چشمی و دوباره بر قرار کردن آن، تمرین مناسبی است اینکه به این کار عادت کنید.

برای رسیدن به اعتماد به نفس بیشتر نگاهی به کسانی که در تلویزیون می بینید بیندازید. ببینید آنها چگونه با آنچه در تمرین دادیم همخوانی دارند. سعی کنید حرکات آنها را تقلید کنید.

 

 متشکریم از شما که این مطلب را خوانید. امیدواریم با انجام این تمرینات بتوانید سطح اعتماد بنفس خودتان را افزایش دهید.در ادامه خوشحال می شویم نظرات و تجربه هایتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *