0
با الگو برداری سریع تر به موفقیت برسید. (قسمت اول)
0

با الگو برداری سریع تر به موفقیت برسید. (قسمت اول)

بهبود فردی

2018/07/03

توسط : محمد کاظمی

111 بازدید

الگو برداری

الگو برداری چيست؟

در دوران نوجواني آموزش هنرهاي رزمي مي‌ديدم. استاد من يک شخص ميان‌سال قدبلند و خوش‌اندام بود و استايل بسيار زيبايي براي ايستادن و راه رفتنش داشت. هميشه سينه سپر و سرشانه‌هايش عقب بود و يک حرف را زياد تکرار مي‌کرد. او مي‌گفت يک ورزشکار بايد هميشه نحوه ايستادن و راه رفتنش هم ورزشکاري باشد. من هم خيلي از سبک ژست بدني استادم خوشم مي‌آمد. براي همين وقت‌هايي که باشگاه مي‌رفتم سعي مي‌کردم مثل استادم راه بروم. مدت‌ها بعد وقتي‌که حتي ديگر ورزش رزمي کار نمي‌کردم روزي خودم را در يک عکس ديدم. آن حالت و ژستي که در آن عکس ايستاده بودم دقيقاً شبيه استادم بود. آن موقع چيزي در مورد الگوبرداري نمي‌دانستم. بعدها که با الگو برداري آشنا شدم متوجه شدم من ناخواسته نوع ايستادن و راه رفتنم را از استاد هنرهاي رزمي‌ام الگو برداري کردم. نوع الگوبرداري ما در زندگي شامل همه موارد مي‌شود. در حقيقت ما در زندگي خيلي از رفتارها و ساختارهاي فکري‌مان را از اطرافيانمان الگوب رداري مي‌کنيم.

.

.

افراد موفق يک الگوي فکري موفق دارند

شايد تا به حال افرادي را ديده باشيد که به موفقيت‌هاي قابل قبولي رسيده‌اند. اکنون شما هم دوست داريد، به آن دستاوردهايي که آن فرد در زندگي‌اش رسيده است برسيد. در واقع افراد موفق يک الگوي فکري موفق دارند که شامل باورها، ارزش‌ها، نوع تفکر و رفتارهاي آن فرد است. حال اگر الگوي فکري اين شخص موفق را کپي کنيم و به يک شخص ديگري بدهيم. دقيقاً آن فرد به همين دستاوردهايي مي‌رسد که آن شخص موفق رسيده است. انسان‌ها مي‌توانند با استفاده از الگوبرداري‌هاي ذهني به خواسته‌ها و دستاوردهايي که در زندگي خود مي‌خواهند برسند. فقط کافي است ببينند چه کسي آن دستاوردهايي که آن‌ها مي‌خواهند رسيده است. بعد بر اساس اصولي که در ادامه در مورد الگوبرداري درست مطرح مي‌کنيم؛ عمل کند و به آن موفقيت‌هايي که مي‌خواهد برسد.

لازم نيست الگوبرداري به چيزي پيچيده تبديل شود. شما از همان بدو تولد که چشم به اين دنيا گشوده‌ايد؛ اين استعداد طبيعي را داشتيد. در واقع ذهن شما به طور دائم در حال شناخت شباهت‌ها و تفاوت‌هاي افرادي است که با آن‌ها معاشرت مي‌کنيد. در اين ميان از برخي رفتارهاي آن‌ها خوشتان مي‌آيد و برخي از رفتارهايشان شما را ناراحت مي‌کند. در واقع شما از رفتارهايي که خوشتان بيايد کم‌کم الگوبرداري مي‌کنيد.

.

.

انتخاب الگوها

ذهن شما درباره‌ي هر مهارتي مانند دوچرخه‌سواري، رانندگي، بازي‌هاي ورزشي، اداره جلسات، غذا پختن، انتخاب لباس‌هايي که مناسبتان است يا حتي نحوه مديريت دخل‌وخرجتان و تمام مواردي که قادر به انجامشان هستيد، به نوعي شامل الگوبرداري از فردي است. که شما از او الگو برداي کرده ايد. گاهي اين الگوها پدر و مادر يا دوستان و کساني که وقت زيادي با آن‌ها مي‌گذرانيد هستند. براي همين مهم است که وقتتان را بيشتر با چه کساني مي‌گذرانيد؛ زيرا ذهن شما به صورت ناخودآگاه از آن‌ها الگوبرداري مي‌کند. براي مثال اگر پدرتان کسي بود که باور داشته پول درآوردن کار بسيار سختي است و براي به دست آوردن آن زجر و سختي‌کشيده، به احتمال زياد شما هم اين باور را الگوبرداري کرده‌ايد و الآن داريد به سختي پول به دست مي‌آوريد. يا اگر مادرتان به ولخرجي عادت داشته، شما هم ممکن است اين عادت او را ناخودآگاه الگوبرداري کرده‌ و ولخرج باشيد. در اين مواقع لازم است به دنبال الگوي مناسبي بگرديد که شما را از اين وضع نجات دهد. هنگام انتخاب الگوي مورد نظرتان دقت کنيد و بهترين الگوي ممکن را انتخاب کنيد.

.

.

شناسايي يک الگوي مناسب

براي انتخاب يک الگو از ميان چند نفر به دنبال کسي باشيد که واقعاً شبيه آنچه دوست داريد، باشد. ممکن است فرد موردنظر به شکلي ناخودآگاه به آنچه شما مي‌خواهيد رسيده باشد، يا آگاهانه اين مهارت را کسب کرده باشد. اگر کسب مهارت فرد آگاهانه باشد، گوش دادن به توصيه‌هاي آن مي‌تواند به شما براي رسيدن به هدفتان کمک کند.

در ابتدا بهتر است الگوهايتان را از ميان افراد ساده انتخاب کنيد. هر چه مواردي که به دنبالش هستيد روشن‌تر و دقيق‌تر باشند، بهتر مي‌توانيد اين موارد را الگوبرداري کنيد. الگوبرداري از شخصي مانند پيکاسو در ابتدا ممکن است کار بسيار سختي باشد. البته برخي از افراد توانسته‌اند حتي از افرادي پيچيده‌تر از پيکاسو هم الگوبرداري کنند؛ اما در ابتدا سعي کنيد از افرادي که در دسترس خود داريد شروع کنيد.

در انجام الگو برداري از يک شخص لازم نيست تمام کارهاي آن را الگو برداري کنيد. فقط در همان زمينه‌اي که مي‌خواهيد تغيير کنيد الگو برداري کنيد. براي مثال اگر مي‌خواهيد پس‌انداز کردن را از کسي الگو برداري کنيد. همان رفتارهايي که در حوزه مديريت مالي و پس‌انداز کردن آن شخص انجام مي‌دهد را الگوبرداري کنيد.

محمد کاظمی محمدکاظمی

تاریخ عضویت : 01 ژانویه 2019

من محمد کاظمی ، نویسنده، محقق و مدرس در زمینه آموزش رشد مهارتهای فردی هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این زمینه را با شما در قالب مقالات،کتاب و دوره های آموزشی به اشتراک بگذارم.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) پیوستن به ایسنتاگرام

قوانین ارسال دیدگاه

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.