اهرم رنج و لذت چگونه در موفقیت شما موثر است؟

اهرم رنج و لذت
اهرم رنج و لذت چگونه در موفقیت شما موثر است؟Reviewed by محمد کاظمی on Jun 10Rating: 4.0اهرم رنج و لذت چگونه در موفقیت شما موثر است؟هيچ يک از کارهاي انسان اتفاقي نيست. انسان براي تمام کارهايي که انجام مي‌دهد دليلي دارد که امکان دارد آن دليل براي ما مشخص باشد يا نباشد. بي‌ترديد نيرويي در پس هر يک از رفتارهاي ما وجود دارد که موجب مي‌شود بعضي رفتارها را انجام دهيم و بعضي از رفتارها را انجام ندهيم.

اهرم رنج و لذت چیست؟

هیچ یک از کارهای انسان اتفاقی نیست. انسان برای تمام کارهایی که انجام می‌دهد دلیلی دارد که امکان دارد آن دلیل برای ما مشخص باشد یا نباشد. بی‌تردید نیرویی در پس هر یک از رفتارهای ما وجود دارد که موجب می‌شود بعضی رفتارها را انجام دهیم و بعضی از رفتارها را انجام ندهیم. در واقع این نیرو بر تمام رفتارهای ما مسلط است. ما روزانه هر رفتاری که انجام می‌دهیم بر اساس دو محرک است؛ یعنی رفتارهای ما بر اساس اجتناب از یک رنج و رسیدن به یک لذت است؛ که این نیرو را اهرم رنج و لذت می‌نامیم.

آنتونی رابینز می‌گوید: «راز موفقیت این است که بدانید چگونه از اهرم رنج و لذت استفاده کنید و نگذارید این اهرم شما را در اختیار بگیرد. اگر شما از این اهرم استفاده کنید بر زندگی مسلط می‌شوید، در غیر این صورت فشارهای زندگی بر شما مسلط می‌شوند.».

یکی از دلایل عدم موفقیت بعضی از افراد این است که؛ جای اهرم رنج و لذت در ذهنشان نادرست است؛ یعنی رفتارهای ناکارآمد و مضر برایشان لذت‌بخش و رفتارهای سازنده و مفید برایشان رنج‌آور است. برای همین سیستم عصبی آن‌ها این اجازه را نمی‌دهد تا کارهایی که به سودشان است را انجام دهند.

برای مثال فردی که سیگار می‌کشد در واقع از این عمل لذت می‌برد. و تا زمانی که لذت می‌برد نمی‌تواند آن رفتار را تغییر دهد؛ اما همین‌ که یک رنج بزرگ از سیگار کشیدن در فرد شکل بگیرد. دیگر سیگار را ترک می‌کند؛ مانند زمانی که این فرد سیگاری سکته می‌کند و دکتر به او می‌گوید اگر یک سیگار دیگر بکشید قطعاً می‌میری. آن زمان است که می‌بینیم همین فرد چگونه سریع سیگار را کنار می‌گذارد. چون که رنج بزرگی از سیگار کشیدن برای فرد ایجاد شده است.

چرا با وجود رنج باز هم تغییر نمی‌کنیم؟

اما شاید با خود بگویید من افرادی را می‌شناسم که از شرایط موجود خود رنج می‌برند. اما هیچ تغییری در زندگی انجام نمی‌دهند. شاید این داستان را شنیده باشید؛ که روزی مردی از مسیری می‌گذشت که صدای زوزه‌ی سگی توجه او را به خودش جلب کرد. این صدای زوزه آن‌قدر سوزناک بود که مرد را وادار کرد که در پی صدا برود و آن را پیدا کند تا ببینید چه شده که این سگ این‌طور زوزه می‌کشد. صدا را دنبال کرد تا به خانه‌ای رسید که آن صدا از آنجا می‌آمد. محکم شروع به در زدن کرد. صاحب‌خانه با تعجب در را باز کرد و پرسید چرا این‌قدر محکم در می‌زنید؟ آن مرد گفت این صدای زوزه‌ی سگ از خانه‌ی شماست. صاحب‌خانه گفت: بله، چطور؟ مرد گفت: برای سگ اتفاقی افتاده است که این‌طور سوزناک زوزه می‌کشد. صاحب‌خانه پاسخ داد: نه مشکلی پیش نیامده. این سگ بر روی صندلی خوابیده است که یک میخ از آن بیرون زده و هر بار که جابجا می‌شود این میخ به بدنش فرو می‌رود. به خاطر همین دردش می‌گیرد و زوزه می‌کشد. مرد با تعجب پرسید پس چرا جایش را تغییر نمی‌دهد؟ صاحب‌خانه پاسخ داد به خاطر اینکه هنوز آن‌قدر زیاد دردش نیامده که جایش را تغییر دهد. بخاطر همین به این درد عادت کرده است.

این داستان تمثیلی بود از زندگی روزمره خیلی از انسان‌ها. افرادی که از شرایط موجود خود شاکی هستند. اما هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند و همان شرایط موجود خودشان را ادامه می‌دهند. آن‌ها از شرایط موجود ناراضی هستند. حتی رنج هم می‌برند اما باز هم ادامه می‌دهند.

تمام چیزهایی که در زندگی می‌خواهیم، برای ما لذت بخش هستند. اما متأسفانه ما اطمینان نداریم که آیا می‌توانیم به آن‌ها برسیم یا نه! در حقیقت جایی که قرار داریم احساس زیاد خوبی نداریم اما با اون احساس راحتی می‌کنیم. وقتی که با درد به احساس راحتی برسیم با اینکه برایمان دردناک است؛ اما زیاد اذیتمان نمی‌کند. یعنی تمایل داریم همان شرایط دردآور را تحمل کنیم تا اینکه بخواهیم شرایط را تغییر دهیم.

اهرم رنج و لذت و کسب ثروت

اگر می‌خواهید ثروتمند شوید؛ باید برنامه‌ای قوی براساس اهرم رنج و لذت در ذهن خود ایجاد کنید؛ یعنی می‌بایستی ثروتمند شدن را در ذهن خودت برابر با لذت، و فقر را در ذهن خود با رنج مرتبط کنید. دلیل اینکه افراد با وجود تلاش زیاد و احساس نیاز شدید به پول ثروتمند نمی‌شوند؛ این است که در لایه‌های زیرین ناخودآگاه آن‌ها باورهایی وجود دارد که بر طبق این باورها، ثروتمند شدن به طریقی به رنج مرتبط شده است. لذا این برنامه‌ی قوی ذهنی؛ تمام تلاش‌های آن‌ها را خنثی می‌کند و مانع از ثروتمند شدنشان می‌شود. اهرم رنج و لذت مانند یک چاقوی دو لبه عمل می‌کند. همان‌گونه که می‌تواند باعث رشد و پیشرفت شود. همان‌گونه هم می‌تواند ما را محدود کند و مانع رشد شود.

اهرم رنج و لذت و ایجاد انگیزه

گفتیم که تمام رفتارهای ما یا به خاطر فرار از یک رنج یا شوق رسیدن به یک لذت است. برای مثال شاید خیلی از افراد ثروتمند را دیده باشید که از زیرخط فقر شروع کرده‌اند اما اکنون ثروتمندان بزرگی شده‌اند. چه نیرویی این افراد را هدایت کرده است که این‌گونه رشد کنند؟ شاید این شخص یک روز مادر مریضش را می‌بیند که به خاطر نداشتن پول کافی برای درمان دارد در یک بیماری رنج می‌برد. و این رنج آن‌قدر برای این شخص ناراحت‌کننده است؛ که تصمیم می‌گیرد ثروتمند شود. این تصویر ناراحت‌کننده از بیماری مادر چنان انگیزه‌ای در این فرد ایجاد می‌کند که فرد را وادار می‌کند ثروتمند شود. معمولاً رنج فراوان انگیزه‌ی بیشتری برای تغییر یک شرایط ایجاد می‌کند.

 

مقالات توصیه شده :

هیپنوتیزم چیست ؟
چرا به شما یادگیری خودهیپنوتیزم را توصیه می کنم؟

درباره نویسنده

محمد کاظمی محمدکاظمی

من محمد کاظمی ، نویسنده، محقق و مدرس در زمینه آموزش رشد مهارتهای فردی هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این زمینه را با شما در قالب مقالات،کتاب و دوره های آموزشی به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

۲ نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *