ترک سیگار با هیپنوتیزم

ترک سیگار
ترک سیگار با هیپنوتیزمReviewed by محمد کاظمی on Jan 26Rating:

 ترک سیگار

سیگار دو جنبه‌ی جسمی و روانی دارد. اعتیاد جسمی مربوط به وجود ماده‌ی اعتیادآوری به‌نام نیکوتین است. بسته به میزان مصرف، علایم می‌توانند از چند ساعت پس از ترک آغاز شوند. علایم ترک شامل درجات مختلفی از تحریک‌پذیری، عصبانیت، اضطراب، بی‌قراری، بی‌خوابی، کاهش فشار خون و افزایش اشتها می‌باشند. اما خوشبختانه این علایم بین 4 تا 14 روز پس از قطع سیگار کاملاً از بین می‌روند. آن‌چه ترک سیگار را مشکل می‌کند، اعتیاد روانی و تمایل به انجام رفتار سیگارکشیدن است. سیگاری‌ها (به‌ویژه آن‌هایی که تازه مصرف سیگار را شروع کرده‌اند و اغلب نوجوانان می‌باشند) معمولاً در دو موقعیت تمایل بیشتری به سیگار دارند. یکی در لحظه‌های خوش زندگیشان و دیگری در زمان‌هایی که دچار استرس می‌شوند. هر دوی این زمان‌بندی‌ها موجب تشدید و تثبیت اعتیادشان به دخانیات می‌گردد.

.

مصرف سیگار در حالات احساسی گوناگون

حالت اول یعنی هم‌زمانیِ مصرف سیگار با رویدادهای خوشایند مثل مهمانی‌ها، هنگام گوش کردن به موسیقی موردعلاقه و یا تفریحات خارج از خانه و در حضور دوستان صمیمی، نوعی از هم‌آیندی احساسات خوب و مصرف سیگار را باعث می‌شود. یعنی فرد سیگاری به هم‌زمانی سیگار با لحظات خوش زندگی شرطی می‌گردد و بتدریج با هر بار مصرف سیگار حتی در غیاب یک موقعیت خوشایند نیز، احساس خوبی خواهد یافت. از سوی دیگر در حالت دوم یعنی مصرف سیگار در زمان‌های استرس به‌دلیل اثر تسکینی موقت نیکوتین، فرد آرامش کاذبی را به‌دست می‌آورد و بتدریج این باور غلط که بدون سیگار قادر به تحمل استرس‌ها نیست در وی شکل می‌گیرد. درواقع فرد معتقد می‌شود که سیگار به او کمک می‌کند تا اولاً از لحظات خوش زندگی‌اش لذت بیشتری ببرد و ثانیاً استرس‌ها و ناملایمات را بهتر تحمل کند. در حالی که از لحاظ فیزیولوژیک کاملاً ثابت شده است که سیگار در درازمدت نه تنها موجب کاهش استرس نمی‌گردد بلکه خود عاملی برای ایجاد استرس بیشتر و شدیدتر است.

.

تلاشهای شکست خورده برای ترک سیگار

تعداد زیادی از سیگاری‌ها بارها اقدام به ترک نموده و برای مدتی سیگار نکشیده‌اند، اما به‌نظر می‌رسد تداوم در ترک سیگار آن‌قدرها هم ساده نیست و برای این‌‌که از دست این اعتیادِ شایع راحت شویم باید از تمامی توانایی‌های ذهنی و جسمی خود استفاده کنیم. درواقع این اعتیاد جسمی به نیکوتین سیگار نیست که مانع ترکِ پایدار آن می‌شود بلکه اعتیاد روانی به رفتار سیگار کشیدن و باورهای نادرست در مورد آن است.

.

راهکارهای درمان ترک سیگار

تاکنون برای ترک سیگار درمان‌های متنوعی معرفی شده‌اند که تأکید اغلب آن‌ها غلبه بر اعتیاد جسمی است. استفاده از انواع دارودرمانی‌ها، آدامس‌های نیکوتین‌دار، برچسب‌ها و قرص‌های حاوی نیکوتین و غیره همگی از این نوع درمان‌ها محسوب می‌شوند. اگرچه برای سیگاری‌های قهار و آن‌هایی که روزانه حدود یک پاکت یا بیش‌تر سیگار می‌کشند، به‌کارگیری روش‌های فوق برای شروع درمان بسیار کمک‌کننده است، اما تداوم در ترک سیگار مستلزم روش‌هایی است که با استفاده از نیروهای ذهنی بر اعتیاد روانی فرد غلبه نماید و شیوه‌ی زندگی وی را تغییر دهد.

.

ترک سیگار با هیپنوتیزم

برای ترک سیگار روش‌هایی مانند مشاوره، شناخت‌درمانی، رفتاردرمانی، یوگا، مدی‌تیشن، هیپنوتیزم و غیره معرفی شده‌اند. اگرچه همه‌ی این روش‌ها در جایگاه خود مفید و مؤثرند، هیپنوتیزم به‌دلیل دارا بودن ویژگی‌های منحصربه‌فرد جایگاه کاملاً متفاوتی دارد. هیپنوتیزم با مدیریت استرس، ایجاد آرامش و هم‌چنین کنترل هیجانات ناخوشایند، نیاز کاذب فرد به مصرف سیگار را برطرف و ترک درازمدت آن را میسر می‌سازد.

.

مکانیسم های ترک سیگار از طرق هیپنوتیزم

پژوهش‌های فراوانی سودمندیِ استفاده از هیپنوتیزم در ترک سیگار را به اثبات رسانده‌اند. هیپنوتیزم با چندین مکانیسم در ترک سیگار مؤثر است:
1- تنفس‌های عمیق و آرام طی هیپنوتیزم می‌تواند جانشین مناسبی برای الگوی خاص تنفس حین مصرف سیگار باشد.
2- تلقینات مثبت به‌کاررفته در خود-هیپنوتیزم موجب تشویق تغییر رفتار و ایجاد تصویر مثبت شخص از خودش می‌گردد.
3- استفاده از هیپنوتیزم، فرایند ”مشاهده‌ی درونی“ و ”خود-پایشی“ را تقویت می‌کند.
4- به کمک هیپنوتیزم بازسازی شناختی لازم برای ترک سیگار، بهتر و مؤثرتر اتفاق می‌افتد.
5- تصویرسازی‌های ذهنی هیپنوتیزمی، نیرویی به‌مراتب قوی‌تر از اراده‌ی ترک سیگار در فرد ایجاد می‌نماید.
6- مشخص شده است که در حالت هیپنوتیزمی، موادی تحت عنوان اندورفین‌ها از پایانه‌های اعصاب بدن ترشح می‌شوند که حالتی از سرخوشی و شعف در فرد ایجاد می‌کنند. ترشح این مواد علاوه بر ایجاد احساس سرخوشی، استرس‌ها و فشارهای روانی را نیز برطرف می‌نماید.

.

انگیزه های ترک سیگار

از آن‌جایی‌که انگیزه‌های هر فرد برای ترک سیگار با دیگری متفاوت است، مؤثرترین تلقینات هیپنوتیزمی آن‌هایی هستند که بر اساس نیازها و انگیزه‌های شخصی، طراحی و ساخته شده باشند. بدین ترتیب اولین گام برای درمان اعتیاد به دخانیات تعیین انگیزه‌های هر فرد برای ادامه‌ی مصرف و یا برای ترک آن است. با این رویکرد، درمان کسی که به‌خاطر ترس از سکته‌ی قلبی اقدام به ترک می‌نماید با آن کسی که به اصرار همسر مراجعه نموده کاملاً متفاوت است.

.

سخن آخر در ترک سیگار از طریق هیپنوتیزم

به فردی که می‌خواهد سیگار را ترک کند نمی‌گوییم ”تو که می‌دانی سیگار چقدر برایت مضر است پس دیگر سیگار نکش!“. زیرا این شیوه ممکن است به‌صورت معکوس، توجه بیشتری را معطوف ”عادت سیگار کشیدن“ نماید. به‌جای استفاده از روش نهی، شیوه‌ی جدیدی عرضه می‌شود که طی آن از چارچوب ”سیگار کشیدن یا نکشیدن“ به چارچوب ”احترام به بدن“ تغییر موضع می‌دهیم. در این روش به‌جای اتخاذ موضعی ”علیه سیگار“ بر ”مراقبت از بدن“ و اهمیت استفاده از قدرت ذهن برای دفاع در برابر آسیب‌های ناشی از سیگار تأکید می‌شود. به‌کمک هیپنوتیزم، تمرکز قوی بر ”زمینه‌ی ذهنی احترام به بدن“ که بسیار قدرتمندتر از ”وسوسه‌ی جسمی“ است، ایجاد می‌گردد. هیپنوتیزم ذهن را برای ارتباطی سالم‌تر با بدن برنامه‌ریزی می‌کند. بدین ترتیب فرد حتی بدون آن‌که آگاهانه تلاش نماید، در اعماق ذهن ناخودآگاهِ خویش اثرات درمانی را دریافت می‌دارد و به‌طور خودکار تمایلش از مصرف سیگار به سمت احترام به بدن تغییر جهت می‌دهد. با یادگیری و اجرای منظم خودهیپنوتیزم، می‌توانید برای همیشه از این عادت ناپسند رها شوید.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *