چرا تلقین در رشد فردی اینقدر مهم است؟

تلقین
چرا تلقین در رشد فردی اینقدر مهم است؟Reviewed by محمد کاظمی on May 12Rating: 4.0چرا تلقین در رشد فردی اینقدر مهم است؟داستان شکل گیری تلقین از کجا شروع شد؟اميل کوئه داروساز مشهور فرانسوي بر اين عقيده بود بعضي از داروها جنبه تلقيني دارند. او متوجه شد وقتي يک دارو را مورد تأييد و تمجيد قرار مي‌دهد، بيشتر بر روي بيمار تأثير مي‌گذارد. دکتر کوئه روزي در داروخانه خود مشغول کار بود که يکي از بيمارانش با عصبانيت وارد داروخانه شد.

داستان شکل گیری تلقین از کجا شروع شد؟

امیل کوئه و تلقین: امیل کوئه داروساز مشهور فرانسوی بر این عقیده بود بعضی از داروها جنبه تلقینی دارند. او متوجه شد وقتی یک دارو را مورد تأیید و تمجید قرار می‌دهد، بیشتر بر روی بیمار تأثیر می‌گذارد. دکتر کوئه روزی در داروخانه خود مشغول کار بود که یکی از بیمارانش با عصبانیت وارد داروخانه شد. با همان حالت شروع به اعتراض کرد و گفت: آقای دکتر تمام داروهایی که به من داده‌اید بی‌تأثیر هستند و هیچ تأثیری روی بیماری من ندارند.

در زمانی که او داشت اعتراض می‌کرد. انگار چیزی یا کسی در ذهن دکتر کوئه گفت: داروی قبلی بیمار را بگیر و با کپسول و رنگ دیگری به بیمار بده و به او بگو که این دارو، داروی جدیدی است که بیماران زیادی را درمان کرده است؛ او چنین کرد داروی قبلی را با پوشش و رنگ متفاوتی به بیمار داد و به او گفت که دارویی که به تو می‌دهم تازه دستم رسیده، مطمئن باش که این دارو بیماری تو را معالجه خواهد کرد. بیمار دارو را با این ذهنیت که حتماً بیماری‌اش با داروی جدید بهبود پیدا خواهد کرد، داروخانه را ترک کرد. پس از چند روز بیمار دکتر کوئه با خوشحالی برگشت و به دکتر گفت: آقای دکتر از شما به خاطر داروی جدید ممنونم. داروی جدید بیماری مرا معالجه کرده است.

چگونه یک تلقین کمک به بهبود می کند؟

دکتر امیل کوئه از اینکه داروی قبلی توانسته بود بیماری او را معالجه کند بسیار متعجب شد. این همان داروی قبلی است، چگونه قدرت درمان بیماری با تعویض کپسول دارو زیاد شده است؟ حتی خودش به دارو مشکوک شد و آن را در آزمایشگاه خود آزمایش کرد. بعد از اینکه مطمئن شد دارو همان داروی قبلی است، به این نتیجه رسید که جملاتی که به بیمار گفته است باعث معالجه بیمار شده. این اولین جرقه‌ای بود که در ذهن دکتر امیل کوئه خورد. ولی اتفاق دیگری هم افتاد که باعث شد این نکته به صورت جدی‌تری از طرف دکتر کوئه پیگیری شود. کوئه پسر نوجوانی داشت که صبح‌ها دیر از خواب بیدار می‌شد. بدین جهت صبح‌ها مورد سرزنش و برخورد شدید پدر قرار می‌گیرد. یک روز وقتی پسر کوئه از مدرسه به خانه برمی‌گردد؛ امیل متوجه می‌شود که هنوز اثر صحبت‌های صبح در چهره پسر مشخص است. مدتی بعد مجدد این ماجرا تکرار شد تا اینکه جرقه‌ای در ذهن کوئه پدید آمد. او از خود این سؤال را پرسید که: چرا اثر تنبیه یا تشویق از صبح تا عصر همان روز باقی می‌ماند. پس از تحقیق و آزمایش بسیار در این خصوص به این نتیجه رسید که انسان‌ها 10 الی 15 دقیقه بعد از خواب و به همین مقدار قبل از خواب رفتن در شرایطی قرار می‌گیرند که هر نوع فکر، حرف و تصویری را که در رؤیا یا واقعیت با آن مواجه شوند؛ در طول روز عیناً برای خود شبیه‌سازی می‌کنند. همه انسان‌ها، قبل و بعد از خواب به حالت خواب‌آلودگی هیپنوتیزمی وارد می‌شوند؛ در این وضعیت، پذیرش افزایش می‌یابد. از آنجا که افراد، هنگام صبح که از خواب برمی‌خیزند دچار خواب‌آلودگی‌اند، پس بهترین زمان ارائه تلقین‌ها صبح زود می‌باشد.

تلقین چیست؟

تلقین همانند بذری است که در خاک وجود انسان‌ها کاشته می‌شود. اگر به موقع به آبیاری و باغبانی آن بپردازیم، از آن دانه کوچک کم‌وزن درخت قطور و تنومندی ایجاد خواهیم کرد؛ که با بالا رفتن از آن درخت از فراز قله‌های موفقیت خواهیم گذشت. تلقین همانند تیغ جراحی است که تنها افراد متخصص بهترین بهره‌برداری را از آن به عمل می‌آورند. اگر تلقین به نفس در مدت زمانی طولانی مثلاً چند ماه (3 الی 4) ادامه داشته باشد، بعد از تأثیرگذاری ناخودآگاه در پی به دست آوردن موارد ذکر شده در تلقینات برمی‌آید؛ در آن موقع زمانی است که اعجاز ناخودآگاه را می‌بینیم.

جمله ابداعی کوئه: “من هر روز از هر جهت بهتر و بهتر می شوم”

اگر اندیشه‌ای برای مدت طولانی و پشت سر هم وارد ذهن شود، در ذهن می‌ماند و فرد آن را به صورت حقیقتی انکارناپذیر، تلقی می‌کند و دیگر حاضر نیست هیچ‌گونه مطلبی را برخلاف آن قبول کند. مثال بارز آن تفکراتی است که از دوران کودکی در ذهن ما نقش بسته و زندگی ما را ساخته است. روانشناسان هم معتقدند هرگاه فردی تمام ذهنیت خود را بر روی اندیشه یا عقیده‌ای متمرکز کند و هر روز آن را تقویت نماید؛ این باور شخص، در جهان بیرون، جنبه واقعیت پیدا می‌کند.

همه انسان‌ها دارای استعداد تلقین‌پذیری هستند. شاید بتوان گفت هیچ‌کس در جهان پیدا نمی‌شود که تلقین‌پذیر نباشد مگر آنکه کر باشد و حس شنوایی را در خود نداشته باشد، ولی درجه تلقین‌پذیری در افراد متفاوت است. تلقین این قدرت را دارد که زندگی ببخشد یا زندگی را بگیرد. اگر تفکر کسی را عوض کنیم و زندگی‌اش را عوض کرده‌ایم و کلید تغییر تفکر، کلام (تلقین) است. کلام به مرور زمان و با تکرار وارد ذهن ناخودآگاه شده و قسمتی از باور فرد می‌شود.

ویژگی‌های یک تلقین مؤثر

  • تلقین باید به دفعات مکرر انجام شود.
  • هر چه تلقین زیباتر باشد بیشتر تأثیر دارد. می‌توانید شعرهای مثبت و امیدبخش بخوانید؛ جملات زیبا در صحبت‌ها به کار برید.
  • تلقینی که توسط افراد مهم و افرادی که برایمان عزیز هستند بیان می‌شود اثرش بیشتر خواهد بود.
  • تأثیر تلقین در زمان آرامش بیشتر است. ( هیپنوتیزم )
  • در پانزده دقیقه شب‌ها قبل خواب و صبح‌ها بعد بیدار شدن، اثر تلقین چندین برابر زمان‌های دیگر است. پس صبح را با جملات زیبا و امیدبخش شروع کنید و شب‌ها به امید روز بهتر دیگر به خواب روید.
  • برای اینکه جمله تلقینی بهتر و سریع‌تر اثر کند، می‌توانید آن جمله را حفظ کنید یا در جایی قرار دهید که چشمتان مدام به آن باشد.
  • از جملات مثبت برای تلقین استفاده کنید. مثلاً به جای اینکه بگویید نمی‌ترسم، بگویید من شجاع هستم.
  • جملات را به زبان حال بگویید.
  • اگر جملات تلقینی همراه احساس گفته شوند تأثیر آن‌ها بیشتر خواهد بود.

.

چگونه سریعتر تلیقانات را وارد قسمت ناهشیار ذهن کنیم؟

اگر می خواهید تلقین را سریعتر وارد ذهن ناخودآگاه خود کنید، بهترین راه آن استفاده از شرایط خلسه هیپنوتیزمی است . در واقع زمانی که یک فرد وارد خلسه ههیپنوتیزم می شود تفکر نقاد آن به صورت موقت به حالت تعلیق در می آید و فرد تلقین پذیر می شود. در زمان به راحتی تلیقنات گفته شده در عمیق ترین لایه های ذهن ناهشبار فرد ثبت و ضبط می شود. برای اینکه بتوانید اطلاعات بیشتری در مورد هیپنوتیزم و نحوه تاثیر گذاری آن بدانید می توانید مطلب هیپنوتیز چیست را بخوانید.

 

از شما متشکریم که این مطلب را تا به انتها خواندید. خوشحال می شویم نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

درباره نویسنده

محمد کاظمی محمدکاظمی

من محمد کاظمی ، نویسنده، محقق و مدرس در زمینه آموزش رشد مهارتهای فردی هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این زمینه را با شما در قالب مقالات،کتاب و دوره های آموزشی به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *