0
چرا تلقین در رشد فردی اینقدر مهم است؟ | چگونه تلقینات را سریع تر وارد ذهن ناهشیار کنیم؟
0

چرا تلقین در رشد فردی اینقدر مهم است؟

هیپنوتیزم

2018/05/12

توسط : محمد کاظمی

92 بازدید

تلقین

داستان شکل گیری تلقین از کجا شروع شد؟

امیل کوئه و تلقین: اميل کوئه داروساز مشهور فرانسوي بر اين عقيده بود بعضي از داروها جنبه تلقينی دارند. او متوجه شد وقتي يک دارو را مورد تأييد و تمجيد قرار مي‌دهد، بيشتر بر روي بيمار تأثير مي‌گذارد. دکتر کوئه روزي در داروخانه خود مشغول کار بود که يکي از بيمارانش با عصبانيت وارد داروخانه شد. با همان حالت شروع به اعتراض کرد و گفت: آقاي دکتر تمام داروهايي که به من داده‌ايد بي‌تأثير هستند و هيچ تأثيري روي بيماري من ندارند.

در زماني که او داشت اعتراض مي‌کرد. انگار چيزي يا کسي در ذهن دکتر کوئه گفت: داروي قبلي بيمار را بگير و با کپسول و رنگ ديگري به بيمار بده و به او بگو که اين دارو، داروي جديدي است که بيماران زيادي را درمان کرده است؛ او چنين کرد داروي قبلي را با پوشش و رنگ متفاوتي به بيمار داد و به او گفت که دارويي که به تو مي‌دهم تازه دستم رسيده، مطمئن باش که اين دارو بيماري تو را معالجه خواهد کرد. بيمار دارو را با اين ذهنيت که حتماً بيماري‌اش با داروي جديد بهبود پيدا خواهد کرد، داروخانه را ترک کرد. پس از چند روز بيمار دکتر کوئه با خوشحالي برگشت و به دکتر گفت: آقاي دکتر از شما به خاطر داروي جديد ممنونم. داروي جديد بيماري مرا معالجه کرده است.

چگونه یک تلقین کمک به بهبود می کند؟

دکتر اميل کوئه از اينکه داروي قبلي توانسته بود بيماري او را معالجه کند بسيار متعجب شد. اين همان داروي قبلي است، چگونه قدرت درمان بيماري با تعويض کپسول دارو زياد شده است؟ حتي خودش به دارو مشکوک شد و آن را در آزمايشگاه خود آزمايش کرد. بعد از اينکه مطمئن شد دارو همان داروي قبلي است، به اين نتيجه رسيد که جملاتي که به بيمار گفته است باعث معالجه بيمار شده. اين اولين جرقه‌اي بود که در ذهن دکتر اميل کوئه خورد. ولي اتفاق ديگري هم افتاد که باعث شد اين نکته به صورت جدي‌تري از طرف دکتر کوئه پيگيري شود. کوئه پسر نوجواني داشت که صبح‌ها دير از خواب بيدار مي‌شد. بدين جهت صبح‌ها مورد سرزنش و برخورد شديد پدر قرار مي‌گيرد. يک روز وقتي پسر کوئه از مدرسه به خانه برمي‌گردد؛ اميل متوجه مي‌شود که هنوز اثر صحبت‌هاي صبح در چهره پسر مشخص است. مدتي بعد مجدد اين ماجرا تکرار شد تا اينکه جرقه‌اي در ذهن کوئه پديد آمد. او از خود اين سؤال را پرسيد که: چرا اثر تنبيه يا تشويق از صبح تا عصر همان روز باقي مي‌ماند. پس از تحقيق و آزمايش بسيار در اين خصوص به اين نتيجه رسيد که انسان‌ها 10 الي 15 دقيقه بعد از خواب و به همين مقدار قبل از خواب رفتن در شرايطي قرار مي‌گيرند که هر نوع فکر، حرف و تصويري را که در رؤيا يا واقعيت با آن مواجه شوند؛ در طول روز عيناً براي خود شبيه‌سازي مي‌کنند. همه انسان‌ها، قبل و بعد از خواب به حالت خواب‌آلودگي هيپنوتيزمي وارد مي‌شوند؛ در اين وضعيت، پذيرش افزايش مي‌يابد. از آنجا که افراد، هنگام صبح که از خواب برمي‌خيزند دچار خواب‌آلودگي‌اند، پس بهترين زمان ارائه تلقين‌ها صبح زود مي‌باشد.

تلقين چيست؟

تلقين همانند بذري است که در خاک وجود انسان‌ها کاشته مي‌شود. اگر به موقع به آبياري و باغباني آن بپردازيم، از آن دانه کوچک کم‌وزن درخت قطور و تنومندي ايجاد خواهيم کرد؛ که با بالا رفتن از آن درخت از فراز قله‌هاي موفقيت خواهيم گذشت. تلقين همانند تيغ جراحي است که تنها افراد متخصص بهترين بهره‌برداري را از آن به عمل مي‌آورند. اگر تلقين به نفس در مدت زماني طولاني مثلاً چند ماه (3 الي 4) ادامه داشته باشد، بعد از تأثيرگذاري ناخودآگاه در پي به دست آوردن موارد ذکر شده در تلقينات برمي‌آيد؛ در آن موقع زماني است که اعجاز ناخودآگاه را مي‌بينيم.

[quote font_size=”24″ bgcolor=”#69a5e5″ color=”#020202″ bcolor=”#e4b771″ arrow=”no”]جمله ابداعی کوئه: “من هر روز از هر جهت بهتر و بهتر می شوم”[/quote]

اگر انديشه‌اي براي مدت طولاني و پشت سر هم وارد ذهن شود، در ذهن مي‌ماند و فرد آن را به صورت حقيقتي انکارناپذير، تلقي مي‌کند و ديگر حاضر نيست هيچ‌گونه مطلبي را برخلاف آن قبول کند. مثال بارز آن تفکراتي است که از دوران کودکي در ذهن ما نقش بسته و زندگي ما را ساخته است. روانشناسان هم معتقدند هرگاه فردي تمام ذهنيت خود را بر روي انديشه يا عقيده‌اي متمرکز کند و هر روز آن را تقويت نمايد؛ اين باور شخص، در جهان بيرون، جنبه واقعيت پيدا مي‌کند.

همه انسان‌ها داراي استعداد تلقين‌پذيري هستند. شايد بتوان گفت هيچ‌کس در جهان پيدا نمي‌شود که تلقين‌پذير نباشد مگر آنکه کر باشد و حس شنوايي را در خود نداشته باشد، ولي درجه تلقين‌پذيري در افراد متفاوت است. تلقين اين قدرت را دارد که زندگي ببخشد يا زندگي را بگيرد. اگر تفکر کسي را عوض کنيم و زندگي‌اش را عوض کرده‌ايم و کليد تغيير تفکر، کلام (تلقين) است. کلام به مرور زمان و با تکرار وارد ذهن ناخودآگاه شده و قسمتي از باور فرد مي‌شود.

ويژگي‌هاي يک تلقين مؤثر

  • تلقين بايد به دفعات مكرر انجام شود.
  • هر چه تلقين زيباتر باشد بيشتر تأثير دارد. مي‌توانيد شعرهاي مثبت و اميدبخش بخوانيد؛ جملات زيبا در صحبت‌ها به کار بريد.
  • تلقيني که توسط افراد مهم و افرادي که برايمان عزيز هستند بيان مي‌شود اثرش بيشتر خواهد بود.
  • تأثير تلقين در زمان آرامش بيشتر است. ( هيپنوتيزم )
  • در پانزده دقيقه شب‌ها قبل خواب و صبح‌ها بعد بيدار شدن، اثر تلقين چندين برابر زمان‌هاي ديگر است. پس صبح را با جملات زيبا و اميدبخش شروع کنيد و شب‌ها به اميد روز بهتر ديگر به خواب رويد.
  • براي اينکه جمله تلقيني بهتر و سريع‌تر اثر کند، مي‌توانيد آن جمله را حفظ کنيد يا در جايي قرار دهيد که چشمتان مدام به آن باشد.
  • از جملات مثبت براي تلقين استفاده کنيد. مثلاً به جاي اينکه بگوييد نمي‌ترسم، بگوييد من شجاع هستم.
  • جملات را به زبان حال بگوييد.
  • اگر جملات تلقيني همراه احساس گفته شوند تأثير آن‌ها بيشتر خواهد بود.

.

چگونه سریعتر تلیقانات را وارد قسمت ناهشیار ذهن کنیم؟

اگر می خواهید تلقین را سریعتر وارد ذهن ناخودآگاه خود کنید، بهترین راه آن استفاده از شرایط خلسه هیپنوتیزمی است . در واقع زمانی که یک فرد وارد خلسه ههیپنوتیزم می شود تفکر نقاد آن به صورت موقت به حالت تعلیق در می آید و فرد تلقین پذیر می شود. در زمان به راحتی تلیقنات گفته شده در عمیق ترین لایه های ذهن ناهشبار فرد ثبت و ضبط می شود. برای اینکه بتوانید اطلاعات بیشتری در مورد هیپنوتیزم و نحوه تاثیر گذاری آن بدانید می توانید مطلب هیپنوتیز چیست را بخوانید.

 

از شما متشکریم که این مطلب را تا به انتها خواندید. خوشحال می شویم نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.
محمد کاظمی کاظمی

تاریخ عضویت : 12 دسامبر 2018

من محمد کاظمی ، نویسنده، محقق و مدرس در زمینه آموزش رشد مهارتهای فردی هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این زمینه را با شما در قالب مقالات،کتاب و دوره های آموزشی به اشتراک بگذارم.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

قوانین ارسال دیدگاه

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.