آیا هدف داریم؟

kazemicoach.com
آیا هدف داریم؟Reviewed by محمد کاظمی on Dec 7Rating:

هدف چست؟

می‌خواهم مطلب خودم را با دو سؤال شروع کنم.آیا تا حالا هدفی گذاری کرده اید ؟ اگر هدف گذاری داشته اید به آن رسیده اید یا نه؟ هر پاسخی به این دو سؤال داده باشید  پیشنهاد می کنم این مطلب را از دست ندهید.خواندن این مطلب فقط  سه دقیقه زمان می برد ولی می تواند تأثیر فوق العاده ای در زندگی شما ایجاد کند.

اولین موضوعی که در بحث هدف گذاری باید به آن دقت کنیم این است بفهمیم هدف چه چیزی هست و چه ویژگی های دارد. ابتدای کار خیلی از افراد هدف را با آرزو و خیال اشتباه می گیرند و همین امر آن‌ها را در توهم هدف داشتن نگه می دارد.تعاریف زیادی از هدف وجود دارد یکی از جالب ترین آن‌ها این است:هدف در فرهنگ لغت فارسی به معنای (نشانه) است و منظور جایی که به آن تیر پرتاب می کنند اما در اصطلاح هدف مکانی یا چیزی دور از دسترس است که به برنامه ریزی و اقدام مستمر نیاز دارد تا به تحقق بپیوندد.

ویژگی های هدف

اکنون به سه  ویژگی مهم یک هدف می پردازیم.

اول: مثبت : اولین ویژگی که یک هدف می بایست داشته باشد این است که باید مثبت باشد یعنی بجای اینکه بگویم چه چیزهایی نمی خواهیم بگویم چه چیزهایی و می‌خواهیم و برای مثال من به شما می‌گویم لطفاً به کلاغ آبی‌رنگ توجه نکنید.اگر دقت کنید حتی دارید در ذهن خودتان تجسم هم می کنید که  کلاغ آبی به  چه شکلی درمی‌آید مغز انسان تفاوت بین توجه بکن و توجه نکن را درک نمی کند او فقط  کلاغ آبی را درک می کند این حالت خیلی برایتان آشنا نیست!!! زمانی که کسی میگوید می‌خواهم بدهی هایم را پرداخت کنم اما هر چه جلو تر می روید بجای این که آن‌ها را کم کنید روزبه‌روز بدهی هایش افزوده میابد. پس از حالا به خواسته های خودمان به صورت مثبت توجه کنیم تا بتوانیم موفق‌تر عمل کنیم و برای این کارمی توانید از سؤالات زیر استفاده کنید:

می‌خواهم به چه هدفی برسم؟ خواسته حقیقی من چیست؟

دوم: مشخص:دومین ویژگی هدف مشخص بودن آن است.اینکه به صورت دقیق بدانید چه می خواهید مغز ما تا به‌صورت دقیق براش تعریف نکنیم چه چیزی می خواهیم هیچ کمکی به ما نمی کند اما همین که به آن آدرس و مشخصات دقیق بدهیم فعالیت خود  برای رسیدن به آن هدف را شروع می کند برای مثال من به شما می‌گویم لطفاً برای من یک خودکار بخرید شما سردرگم می شود که خودکار چه رنگی ؟ چه مارکی؟ از چه مغازه ای بخرم؟ و … حال اگر بگویم لطفاً یک خودکار رنگ آبی با مارک لکسی و نوک هفت‌دهم از مغازه‌ی پاپ کو برایم بگیرید الآن شما می دانید دقیقاً من چه چیزی می‌خواهم و برای اهداف هم باید به همین صورت جز به جز مشخص کنید که چه می خواهد تا مغز شما بداند دقیقاً شما را به چه چیزی برساند.

سوم: زمان: سومین ویژگی زمان شروع و پایان مشخص کردن برای یک هدف است برای هدف خود زمان رسیدن مشخص کنید اما به این امر دقت کنید که زمان رسیدن به هدف متناسب با آن باشد و برای این کار فاصله خودتان را با هدفتان بسنجید تا راحت‌تر بتوانید برای آن زمان‌بندی مشخص کنید.

حال که هدف خود را انتخاب کردید نوبت به این می‌رسد که اقدامات خود را شروع کنید در ابتدا بیایید و از خود یک سؤال بپرسید:

چه عواملی مانع رسیدن من به این هدف می‌شوند؟

پاسخ به این سؤال کمک فوق‌العاده‌ای به شما می کند و با مشخص کردن این موانع می‌توانید اهداف کوتاه مدت خودتان را پیدا کنید.به این صورت که برطرف کردن هر یک از این موانع‌ها می تواند خود یک هدف کوتاه مدت باشد.

حالا با مشخص شدن اهداف کوتاه مدت می توانید یک برنامه ریزی برای رسید به اهداف خود داشته باشید.

این مطلب را هم بخوانید: کوچینگ چیست؟

موتور رسیدن به هدف

عاملی که موتور شما را روشن نگه می دارد تا شما به هدف مورد نظرتان برسید انگیزه است چه در ابتدای مسیر و چه در طول مسیر رسیدن به هدف و برای آنکه در درون خود انگیزه لازم را ایجاد کنید می بایستی دو کار بسیار مهم انجام دهید.

ابتدا برای هدف خود یک چرایی قوی پیدا کنید.یعنی برای خود مشخص کنید برای چه میخواهید به این هدف برسید چه عواملی باعث شده که شما این هدف  را انتخاب کنید و حال که این را مشخص کردید  بنویسید اگر به این هدف خود نرسید چه رنجی را باید متحمل شوید درست کردن یک اهرم رنج قوی باعث ایجاد انگیزه فوق العاده ای در شما می شود.

و بعد برای خود یک چشم‌انداز از هدف خود مشخص کنید برای این کار به سؤال زیر پاسخ دهید:

اگر به این هدف برسم چه عاید من می شود؟

با جواب دادن به این سؤال یک تصویر و چشم‌انداز دقیق برای خود بسازید به گونه که هر بار که به این چشم‌انداز توجه می کنید انرژی فوق العاده ای در درون خود احساس کنید.

نشانه ها:

در بحث هدف تمام تمرکز ما بر روی نتیجه است و برای اینکه بدانیم به هدف و نتیجه مورد نظر داریم می‌رسیم یا نه باید یک سری نشانه ها برای خود تعریف کنید تا مغز شما بداند آیا در مسیر درستی است یا نه همچنین به علائمی که خبر از دستیابی شما به هدف را می‌دهند توجه کنید.از خود بپرسید:

در صورت رسیدن به هدف چه خواهم دید؟چه خواهم شنید؟ چه احساس خواهم کرد؟

از کجا بدانم به هدفم رسیده‌ام؟

این‌ها موارد مهمی بودند که به شما کمک می کند یک هدف گذاری خوب داشته باشید و بتوانید به کمک این‌ها در زندگی خود اهداف را هوشمندانه‌تر تعیین کنید و برای رسیدن به آن‌ها برنامه ریزی کنید.

شاد پیروز باشید.

این فایل صوتی را هم گوش کنید:بحرانهای زندگی

[cl-review quote=”” author=”محمد کاظمی” occupation=”مدیر سایت کاظمی کوچ” avatar_image=”23″ type=”doc” layout=”centered”]

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *