8 ویژگی کوچینگ

8 ویژگی کوچینگReviewed by محمد کاظمی on Apr 27Rating:

 

در این مطلب 8 ویژگی کوچینگ را بیان می کنیم که یک مربی( کوچ) می تواند به شما کمک کند:

 اول: خودشناسی

اولین ویژگی کوچینگ خودشناسی است.در یک جنگ شناسایی مواضع، استراتژی و آرایش دشمن سرنوشتساز است. اگر شما فرماندهای باشید که بدون اطلاعات وارد عملیات شوید، احتمال پیروزی نزدیک به صفر خواهد بود. و منابع انسانی و غیرانسانی تان نابود میشود. حال شما فرمانده زمان باقیمانده از عمرتان هستید، اگر استعدادها و تواناییهای خود را نشناسید و هر روز فقط تلاش کنید. از درجا زدن در زندگی اصلا تعجب نکنید! مربی(کوچ) با ابزارهایی به خودشناسی شما کمک می کند تا بتوانید استعدادها و توانایی های خودتان را بشناسید.خودشناسی اولین گام برای ساختن یک زندگی بهتر است.

دوم: مسئولیت پذیری

من معتقدم که مسئولیت پذیری مهمترین ویژگی است،که هر انسان موفق دارد. اگر شما بگوئید که قصد دارید کاری انجام دهید، یک مربی خوب همراه شما پیگیری خواهد کرد، و اگر تعهدهای توافق شده انجام نشود، دلیل آن را پیگیری می کند .در واقع به کمک کوچینگ شما می توانید مسئولیت پذیرانه به سمت اهدافتان حرکت کنید.

یک کوچ:

  • آشکار و منظم و به دور از تعارف در مورد عملکردتان صحبت می کند و شما را به سمت پیشرفت هُل می دهد .
  • دلایل عملکرد ضعیفتان را کشف و شناسایی می کند و آنها را حذف می کند یا حداقل کاهش می دهد .
  • اطمینان حاصل می کند که در مورد اهداف و انتظاراتتان شفاف هستید .
  • شما را به ارزیابی عملکرد خودتان به صورت منظم تشویق می کند .
  • رفتار و عملکرد شما را تشویق و ترغیب می کند .

این مطلب را هم بخونید: کوچینگ چیست؟

سوم: تمرکز

سومین ویژگی کوچنگ ایجاد تمرکز است.یک کوچ(مربی)خوب در برنامه پیشرفت شخصی از شما حمایت می کند تا به طور شفاف نقشه ای از مسیر پیشرفت خود داشته باشید. او همچنین تمرکز شما را در هر مرحله طی این مسیر بر روی هدف حفظ خواهد کرد .وقتی با چیزی در حال مبارزه کردن هستید، وسوسه می شوید تا از یک مرحله به مرحله بعدی(از این شاخه به آن شاخه شدن) بپرید .یک مربی اطمینان پیدا می کند که شما این کار را نخواهید کرد تا زمانی که به هدفهای تعیین شده برای آن مرحله دست یابید و به شما حمایت و انگیزه لازم برای این کار را می دهد .

چهارم: ایجاد انگیزه

انگیزه نیروی محرکه همه اقدامات  است. این احساس است که ما را به پیش رفتن وا می دارد و مجبورمان می کند در مسیر بمانیم حتی زمانی که اشتیاق اولیه از دست رفته است. گاهی اوقات همه ما نیاز داریم که یک افزایش انگیزه در زندگیمان ایجاد شود .در کوچینگ کوچ(مربی) کسی که است که به شما انگیزه می دهد و شما را تشویق می کند که به خودتان هم انگیزه بدهید .اگر تا به حال آرزوی داشتن کسی در کنارتان را داشتیه اید که حامی، هدایتگر و تشویق کننده شما باشد، یک مربی می تواند کمک بزرگی در این زمینه به شما بکند.

پنجم: منابع

یک کوچ(مربی) خوب با طیف وسیعی از ابزارها و تکنیکها به سراغ شما می آید که به شما کمک می کند تا به اهدافتان دست پیدا کنید. او همچنین شبکه خوبی از ارتباطات دارد و آن را با شما تقسیم می کند .این می تواند شامل کتابهای زیاد، منابع صوتی و تصویری، منابع آنلاین مفید و انسانهای والا باشد .

ششم: یک دیدگاه متفاوت

از جمله ویژگی کوچینک ایجاد یک دیدگاه متفاوت است.وقتی شما در میانه بازی خود هستید به کوچ(مربی) احتیاج دارید که چشم انداز وسیع تری در همه زمینه ها ایجاد کند. یک کوچ خوب شما را قادر می سازد تا با یک رویکرد تازه به مشکلات نگاه کنید .گاهی اوقات ما اجازه می دهیم که احساساتمان رؤیای ما را تیره کنند و تصمیمهای ما را به لرزه اندازند. اما یک کوچ این دلبستگی عاطفی را ندارد و به شما یک نقطه نظر بی طرف خواهد داد . همچنین یک کوچ اغلب اوقات درک دارد که می تواند به دور اندیشی ما کمک کند. در واقع کوچینگ می تواند به شما کمک کند تا خارج از چهار چوب های فعلی که دارید فکر کنید.

هفتم: چالش

هفتمین ویژگی کوچینگ ایجاد چالش است.گاهی اوقات کسانی که در ارتباط نزدیکی با شما هستند، مثل دوستتان، همکارتان یا همسرتان نمی توانند شما را به چالش بکشند.زیرا آنها نمی خواهند صخرهای برای قایق شما باشند. اما یک کوچ(مربی) خوب، شما را در راههای مختلفی به چالش میکشد .

  • او شما را به چالش می کشد تا خودتان را به جلو هل بدهید و مسافتهای بیشتری را طی کنید.
  • او هرگونه عملکرد ضعیف و سستی را به چالش می کشد .
  • او ایدههای شما را با هدف بررسی عمیق تر به چالش می کشد .
  • او نگرشهای منفی و طرز فکر های شکست را به چالش می کشد .

هشتم: بازخورد کوچینگ

زمانهای زیادی شما پی می برید که پیدا کردن کسی که بتوانید عمیق ترین احساسات خود را با او در میان بگذارید سخت است.یک کوچ(مربی) محیط امنی را برای شما فراهم می کند که تا درباره ترسها و نگرانیهای خود صحبت کنید و به شما بازخوردی صادقانه و بی طرف میدهد .

برای شرکت در دوره کوچینگ تعالی می توانید برروی لینک زیر کلیک کنید:

دوره 90 روزه کوچینگ تعالی

مطالب مرتبط

۳ نظر

  1. ‍پینگ بک: هشت ویژگی کوچینگ | خانه کوچینگ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *