کوچینگ چیست؟

کوچینگ چیست؟Reviewed by محمد کاظمی on Apr 13Rating:

کوچینگ چیست ؟ کوچینگ به معنی مربیگری است اما در ایران وقتی ما کلمه مربی را می شنویم ذهن ما به سمت ورزش و مربیگری ورزشی می رود اما در واقع باید بگویم که مربیگری می تواند در جنبه های دیگر با هدف توسعه معنی پیدا بکند از جمله مربیگری در زندگی ، مربیگری در تجارت ، مربیگری شخصی، مربیگری در سلامت، مربیگری در آموزش ، مربیگری در ارتباط و … . کوچینگ یک رابطه ی حمایتی و دو طرفه است است که در آن کوچ(مربی) به مراجع خود کمک میکند تا با تمرکز بر هدف انتخاب شده به نتایج مورد نظر دست پیدا کند. کوچ به افراد کمک می کند در زندگی شخصی به نتایج دلخواه خود برسند و از این طریق اهداف شخصی محقق شود.

 

اصل کوچینگ

باید بگوییم که کوچینگ نوعی مکالمه است که به یادگیری کمک می کند یعنی کوچینک در واقع نوعی تکنیک سوال پرسیدن است که در تمام امور زندگی به شما کمک می کند.همچنین نوعی فرآیند است که فرصت هایی را برای بهبود و تغییر در افراد فراهم می کند که اصلا بهتر است بگویم کوچینگ کمک می کند تا افراد را توسعه دهید و راهکارهایی را ایجاد می کند تا بتوانید بهترین راه حل را برای مساله ایجاد شده پیدا کنید. کوچینگ حتی می تواند برای حل مساله به شما کمک کند.در کوچینک شما به کمک ابزارهایی که در اختیارتان دارید می توانید فرایند یادگیری را در فرد پشتیبانی کنید بهتر است بگویم ما با کوچینگ قصد داریم در افراد یادگیری(تغییر رفتار) را ایجاد کنیم.

کوچینگ هنر توسعه انسانها

کوچینگ در واقع هنر بهسازی عملکرد دیگران است.مدیرانی که روش مربی گری را برای هدایت اعضای خود به کار می گیرند در واقع آنها را تشویق می کنند که با انجام کارهای چالش بر انگیز به تجربیات خود بیفزایند.حال از یک زاویه دیگر به این موضوع دقت کنید فرض کنید یک پدر با تجربه می خواهد چالشهایی که خود در زندگی تجربه کرده است را به پسر نوجوانش یاد بدهد و به فرزندش می گوید پسرم حواست باشد که کسی سرت کلاه نگذارد و پسر نوجوان هم می گوید چشم باباجان. به نظر شما آیا این پسر نوجوان یاد گرفت که کسی در زندگی سرش کلاه نگذاره؟

قطعا اینگونه نسیت و ما با صرف گفتن یک موضوع نمی توانیم در فرد یادگیری ایجاد کنیم بطور مثال من به شما می گویم در این استخر یک سکوی پرش وجود دارد که ارتفاع آن 10 متر است. قطعا هیچ ذهنیت و هیچ چشم اندازی در شما ایجاد نمی شود. اما وقتی شما را بر سر این سکو می برم و شما از ارتفاع 10 متری پایین را می بینید قطعا یک ذهنیت از ارتفاع 10 متر در شما ایجاد می شود و وقتی که جرات می کنید و از این ارتفاع به داخل آب می پرید تازه می فهمید مفهوم ارتفاع 10 متر یعنی چی! و در فرایند کوچینگ هم به همین صورت است و با صرف گفتن یک موضوع فرد نمی تواند یادگیری خوبی برایش ایجاد شود.

انی مطلب را هم بخوانید: 8 ویژگی کوچینگ

کوچینگ یه فرایند چالش بر انگیز

در کوچینگ ما افراد را به چالش میکشیم تا دوباره بتوانند از این چالش ایجاد شده خارج شود.در به چالش کشیدن افراد امکان دارد فرد از این چالش ایجاد شده درس بگیرد یا امکان دارد درس نگیرد و این وظیفه مربی(کوچ) است که به فرد کمک کند از چالش ایجاد شده درس بگیرد. در حقیقت  کوچ برای فرد چالش ایجاد می کند.برای مثال پدری که می خواهد به فرزندان خود کمک کند تا به پختگی در زندگی برسند می بایست چالش های افراد موفق را برای فرزندانش ایجاد کند..همانطور که در کودکی به فرزندان واکسن می زنیم تا در مقابل بیماری ها مقاوم شوند در دوران کودکی و نوجوانی هم برای آنها چالش هایی را ایجاد می کینم که حکم واکسن را دارند و فرزندان را با این چالش هایی که خودمان برایشان ایجاد می کنیم کمک می کنیم تا در بزرگسالی این کودکان بتوانند در مقابل چالش های واقعای زندگی سربلند ازآنها خارج شوند.

می توانید برای استفاده از خدمات کوچینگ در دوره ی کوچینگ تعالی شرکت کنید:

دوره 90 روزه کوچینگ تعالی

مطالب مرتبط

۳ نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *