با الگو برداری سریع تر به موفقیت برسید. (قسمت اول)

الگو برداری
با الگو برداری سریع تر به موفقیت برسید. (قسمت اول)Reviewed by محمد کاظمی on Jul 3Rating: 4.5با الگو برداری سریع تر به موفقیت برسید. (قسمت اول)در انجام الگو برداري از يک شخص لازم نيست تمام کارهاي آن را الگو برداري کنيد. فقط در همان زمينه‌اي که مي‌خواهيد تغيير کنيد الگو برداري کنيد.

الگو برداری چیست؟

در دوران نوجوانی آموزش هنرهای رزمی می‌دیدم. استاد من یک شخص میان‌سال قدبلند و خوش‌اندام بود و استایل بسیار زیبایی برای ایستادن و راه رفتنش داشت. همیشه سینه سپر و سرشانه‌هایش عقب بود و یک حرف را زیاد تکرار می‌کرد. او می‌گفت یک ورزشکار باید همیشه نحوه ایستادن و راه رفتنش هم ورزشکاری باشد. من هم خیلی از سبک ژست بدنی استادم خوشم می‌آمد. برای همین وقت‌هایی که باشگاه می‌رفتم سعی می‌کردم مثل استادم راه بروم. مدت‌ها بعد وقتی‌که حتی دیگر ورزش رزمی کار نمی‌کردم روزی خودم را در یک عکس دیدم. آن حالت و ژستی که در آن عکس ایستاده بودم دقیقاً شبیه استادم بود. آن موقع چیزی در مورد الگوبرداری نمی‌دانستم. بعدها که با الگو برداری آشنا شدم متوجه شدم من ناخواسته نوع ایستادن و راه رفتنم را از استاد هنرهای رزمی‌ام الگو برداری کردم. نوع الگوبرداری ما در زندگی شامل همه موارد می‌شود. در حقیقت ما در زندگی خیلی از رفتارها و ساختارهای فکری‌مان را از اطرافیانمان الگوب رداری می‌کنیم.

.

.

افراد موفق یک الگوی فکری موفق دارند

شاید تا به حال افرادی را دیده باشید که به موفقیت‌های قابل قبولی رسیده‌اند. اکنون شما هم دوست دارید، به آن دستاوردهایی که آن فرد در زندگی‌اش رسیده است برسید. در واقع افراد موفق یک الگوی فکری موفق دارند که شامل باورها، ارزش‌ها، نوع تفکر و رفتارهای آن فرد است. حال اگر الگوی فکری این شخص موفق را کپی کنیم و به یک شخص دیگری بدهیم. دقیقاً آن فرد به همین دستاوردهایی می‌رسد که آن شخص موفق رسیده است. انسان‌ها می‌توانند با استفاده از الگوبرداری‌های ذهنی به خواسته‌ها و دستاوردهایی که در زندگی خود می‌خواهند برسند. فقط کافی است ببینند چه کسی آن دستاوردهایی که آن‌ها می‌خواهند رسیده است. بعد بر اساس اصولی که در ادامه در مورد الگوبرداری درست مطرح می‌کنیم؛ عمل کند و به آن موفقیت‌هایی که می‌خواهد برسد.

لازم نیست الگوبرداری به چیزی پیچیده تبدیل شود. شما از همان بدو تولد که چشم به این دنیا گشوده‌اید؛ این استعداد طبیعی را داشتید. در واقع ذهن شما به طور دائم در حال شناخت شباهت‌ها و تفاوت‌های افرادی است که با آن‌ها معاشرت می‌کنید. در این میان از برخی رفتارهای آن‌ها خوشتان می‌آید و برخی از رفتارهایشان شما را ناراحت می‌کند. در واقع شما از رفتارهایی که خوشتان بیاید کم‌کم الگوبرداری می‌کنید.

.

.

انتخاب الگوها

ذهن شما درباره‌ی هر مهارتی مانند دوچرخه‌سواری، رانندگی، بازی‌های ورزشی، اداره جلسات، غذا پختن، انتخاب لباس‌هایی که مناسبتان است یا حتی نحوه مدیریت دخل‌وخرجتان و تمام مواردی که قادر به انجامشان هستید، به نوعی شامل الگوبرداری از فردی است. که شما از او الگو بردای کرده اید. گاهی این الگوها پدر و مادر یا دوستان و کسانی که وقت زیادی با آن‌ها می‌گذرانید هستند. برای همین مهم است که وقتتان را بیشتر با چه کسانی می‌گذرانید؛ زیرا ذهن شما به صورت ناخودآگاه از آن‌ها الگوبرداری می‌کند. برای مثال اگر پدرتان کسی بود که باور داشته پول درآوردن کار بسیار سختی است و برای به دست آوردن آن زجر و سختی‌کشیده، به احتمال زیاد شما هم این باور را الگوبرداری کرده‌اید و الآن دارید به سختی پول به دست می‌آورید. یا اگر مادرتان به ولخرجی عادت داشته، شما هم ممکن است این عادت او را ناخودآگاه الگوبرداری کرده‌ و ولخرج باشید. در این مواقع لازم است به دنبال الگوی مناسبی بگردید که شما را از این وضع نجات دهد. هنگام انتخاب الگوی مورد نظرتان دقت کنید و بهترین الگوی ممکن را انتخاب کنید.

.

.

شناسایی یک الگوی مناسب

برای انتخاب یک الگو از میان چند نفر به دنبال کسی باشید که واقعاً شبیه آنچه دوست دارید، باشد. ممکن است فرد موردنظر به شکلی ناخودآگاه به آنچه شما می‌خواهید رسیده باشد، یا آگاهانه این مهارت را کسب کرده باشد. اگر کسب مهارت فرد آگاهانه باشد، گوش دادن به توصیه‌های آن می‌تواند به شما برای رسیدن به هدفتان کمک کند.

در ابتدا بهتر است الگوهایتان را از میان افراد ساده انتخاب کنید. هر چه مواردی که به دنبالش هستید روشن‌تر و دقیق‌تر باشند، بهتر می‌توانید این موارد را الگوبرداری کنید. الگوبرداری از شخصی مانند پیکاسو در ابتدا ممکن است کار بسیار سختی باشد. البته برخی از افراد توانسته‌اند حتی از افرادی پیچیده‌تر از پیکاسو هم الگوبرداری کنند؛ اما در ابتدا سعی کنید از افرادی که در دسترس خود دارید شروع کنید.

در انجام الگو برداری از یک شخص لازم نیست تمام کارهای آن را الگو برداری کنید. فقط در همان زمینه‌ای که می‌خواهید تغییر کنید الگو برداری کنید. برای مثال اگر می‌خواهید پس‌انداز کردن را از کسی الگو برداری کنید. همان رفتارهایی که در حوزه مدیریت مالی و پس‌انداز کردن آن شخص انجام می‌دهد را الگوبرداری کنید.

درباره نویسنده

محمد کاظمی محمدکاظمی

من محمد کاظمی ، نویسنده، محقق و مدرس در زمینه آموزش رشد مهارتهای فردی هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این زمینه را با شما در قالب مقالات،کتاب و دوره های آموزشی به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

۱ نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *