تجسم خلاق

تجسم خلاقReviewed by محمد کاظمی on May 15Rating:

طی سالها راه کارهای متعددی برای کمک به رشد و اعتلای شخصیت افراد تدوین یافته است. از جمله می توان به فعالیت هایی از قبیل مراقبه، قرارگرفتن در آرامیدگی، هیپنوتیزم، برنامه ریزی عصبی کلامی (NLP) و بسیاری از روش های دیگر اشاره کرد.اما این روش های مختلف دارای یک وجه مشترک هستند: همه آنها احتیاج به استفاده از قوه ی تصور و تخیل و تصویر سازی دارند.

بدون اشاره به نام تجسم خلاق، پیشگامان و طراحان برنامه های رشد و اعتلای شخصی به این نتیجه رسیده اند که ذهن از قدرتی برخوردار است که می تواد تغییرات عمده ای در زندگی شخص ایجاد کند اما تنها  در سال های اخیر است که تجسم خلاق خود را به عنوان یک روش مهم نشان داده است. در این مطلب به قدرت ذهن اشاره می کنیم و توضیح می دهیم  که ذهن چگونه می تواند به گونه ای خلاق تجسم کند.

 

 کار تجسم خلاق

تجسم خلاق راه کار اولیه، اصولی و زیربنایی مثبت اندیشی است. از این روش برای ایجاد تغییراتی که شما خواستار آن هستید در زندگی استفاد می شود. از جمله می توان به هدف گذاری، اصلاح رفتارهای ناخوشایند مانند سیگار کشیدن، تغییر دادن احساسات و عواطف، مثل شادمان تر شدن و رسیدن به اعتماد بنفس بیشتر اشاره کرد. تجسم خلاق ابزار مناسبی برای بهبود عملکردهای جسمانی و رسیدن به بدنی سالم تر است.تجسم خلاق کاری است که  احتمالا اغلب بدون اینکه بدانید انجام می دهید.برای مثال آخرین باری که در فکر وخیال فرو رفتید کی بوده است؟ اگر شما  مانند اغلب سایرین باشید احتمالا همین امروز یا در ساعت قبل در خیال فرو رفتید زیرا در خیالات رفتن یکی از شایع ترین فعالیت های انسانی است.اما در خیال رفتن چیزی بیش از تجسم بی ساختار و هدایت نشده نیست.

وقتی در خیال می روید افکارتان از ایده ای به سراغ ایده دیگر می رود. درست مانند خواب در رویا هم چیزهایی می بینید. اغلب اگر موضوعی را در ذهن خود دارید رویا در خیال تان به سراغ این موضوع می رود. اگر از این موضوع به موضوع دیگر رفت امکانش زیاد است که دوباره به همین موضوع قبلی باز گردد.

در خیال فرو رفتن به شما امکان می دهد به چیزهای مختلفی برسید، زیرا در این حالت اغلب در شرایط راحت و آمیدگی قرار دارید. وقتی انتظار رسیدن اتوبوس را می کشید، وقتی درحال صرف قهوه هستید، وقتی در اتومبیلی  به عنوان یک مسافر نشسته اید شما از اندیشه های خود فاصله می گیرید و در انجام دادن این کار شما درچشم ذهن خود این خیالات را می بینید، چهره های کسانی را که در ذهن شما حاضر می شوند می بینید و یا مکان هایی را که در آنجا بوده اید را می بینید.

گمان می رود که هدف  به رویا رفتن کمک به اشخاص است تا از دنیا برداشت بهتری داشته باشند. بر خلاف رویایی که به هنگام خواب صورت خارجی پیدا می کند، خیال و رویای مربوط به زمان بیداری منطقی تر است و مبتنی بر حوادث و اشخاص واقعی است.با تکرار کردن این خیال ها در ذهن، آن ها را در حافظه ی خود جای می دهید. به طوری که بعدا می توانید از آن ها در وقت نیاز استفاد کیند.

نکته مهم: می توانیم  خیالات هدایت نشده را با تجسم هدایت شده عوض کنیم این گونه کنترل بیشتری بر تجسم خود خواهیم داشت. در ضمن اثر بخشی تجسم افزایش می یابد و می توانیم به تغییراتی که خواهان آن هستیم برسیم.

انسان ها در شناخت الگوهای به خوبی عمل می کنند. مثلا بازیگری را دریک فیلم سینمایی برای اولین بار می بینید و با خود فکر می کنید که این بازیگر شبیه فلانی است. به عبارت دیگر مغز شما می تواند به راحتی تشابهات میان اشخاص را تمایز دهد و با در خیال شدن درک بهتری از رابطه ی میان اشیا و امور دنیا پیدا می کنید. شناخت الگو در تجسم خلاق برای ارتباط دادن دو یا چند ایده، چند انسان یا چند احساس و عاطفه مورد استفاده قرار می گیرد تا تغییراتی را که می خواهید ایجاد شود.

استفاده از تاکیدات مثبت

یکی از ساده ترین روش های رشد شخصی و یکی از ملازمان بسیار خوب تجسم خلاق، استفاده از تاکیدی مثبت است. تاکیدات مثبت که بطور روزانه تکرار می شوند به اشخاص متعددی کمک کرده اند و علتش این است که ذهن ناخودآگاه همیشه گوش شنوا دارد و دوست دارد آنچه را که می شنود باور کند ( این هم دلیل دیگری برای اینکه همیشه مثبت فکر کنید.)

واژه ی ذهن ناخودآگاه را که فروید مطرح ساخت، در روانشناسی مورد استفاده قرار می گیرد و اشاره به آن چیزهایی است که ما داریم و دور از دسترسی آگاهی ما قرار دارد. اما خارج از محدوده ی روانی واژه ی ذهن نیمه هوشیار اغلب مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین هر جا که من از واژه ی ناخودآگاه استفاده می کنم می توانید اگر خواستید بجای آن ذهن نیمه هوشیار بگذارید.

نکته مهم: اگر همه روزه  زمانی صرف کنید و امیال و خواسته هایتان را مورد تاکید قرار دهید، به هر حرفی که می زنید اعتماد می کنید و ذهن ناخودآگاه به شما کمک می کند تا کمی شخصیت خود را معقول سازید و باورها، احساسات و علایقی که بر آن ها تاکید می کنید بخشی از شخصیت شما شود و به هدف های شما کمک کند تا تحقق یابند. این از آن جهت اتفاق می افتد که هر گاه از تاکیدات مثبت استفاده می کنید ذهنیت شما تغییر می کند، به طوری که از انگیزه بیشتری بر خوردار می گردید و اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید تا تغییراتی را که می خواهید در زندگی خود ایجاد کنید.

تعیین، تاکید و رسیدن به هدف ها

تجسم خلاق به شما امکان می دهد جنبه هایی از زندگی خود را که می خواهید آن را اصلاح کنید تغییر دهید. به عنوان نمونه ای از این جنبه ها می توان به احساسات، اعمال، عادت ها، فوبیاها، و نظایر آن اشاره کرد. برای این کار هدف هایی را انتخاب می کنید و آن قدر آن ها را مورد تاکید مثبت قرار می دهید تا به آنها دست پیدا می کنید. برای مثال تصمیم می گیرید از ارتفاع نترسید. در این صورت تجسم های مثبتی در ذهن خود انجام دهید تا از شدت هراستان کاسته شود. وقتی این اقدام را تکرار کنید به تدریج از ترس خود می کاهید.

اگر فکر می کنید قدرت تجسم کردن ندارید نگران نباشید زیرا شما می توانید تجسم کنید. برای مثال  رنگ در منزل تان چه رنگی است؟ در منزل شما چند اتاق وجود دارد؟ برای پاسخ دادن به این سوالات بی آنکه متوجه باشید خانه تان را در ذهن تان تجسم می کنید. و درخیال نگاه دقیقی به آن می اندازید؛ این فرایندی است که در تجسم خلاق از آن استفاد می شود.

نکته مهم: یکی از راه های تجسم کردن موفقیت آمیز، این است که بفهمید شما قصد ندارید تبدیل به کس دیگری بشوید یا دیگران را تغییر دهید، به جای آن هدف این است که روی خودتان متمرکز شوید، به چگونگی شرایط روانی خود توجه کنید و بعد شخصیت خود را رشد دهید و به زندگی شادتر و مقبول تری برسید.

این مطلب را هم بخوانید آیا هدف داریم؟

بهبود مهارت ها با تمرین ذهن

اغلب اشخاص دارای تصورات موثری هستند و خیالات و تجسم های آن ها اغلب با سناریوهای ذهنی (چه می شود اگر) همراه می گردد. مردم چیزهایی را تجسم می کنند که می خواند آن را تجربه نمایند. اگر به جنبه ای منفی در ذهن خود می اندیشید گاه خیال شما بیش از اندازه پیرامون این افکار دور می زند و می تواند شما را افسرده یا مشوش کند. اندیشه های منفی می توانند به ذهن مسلط شوند زیرا آنچه در زندگی شما جاری است بیشترین توجه را به خود معطوف می کند و این یکی از دلایلی است که می گوییم مثبت اندیشی تا این اندازه مهم است.

با دنبال کردن ریسمان اندیشه در خیال و تصورتان می توانید ایده ها، حوادث یا اشخاصی را که درباره شان فکر می کنید تجسم نمایید.

هدف تجسم خلاق جایگزین کردن خیالات و تصورات هدایت نشده با تجسم ساختار یافته است تا پیوندها و گذرگاه های عصبی جدیدی ایجاد شود؛ چیزی که خود شما خواهان آن هستید. در نتیجه وقتی از تکنیک های تجسم خلاق استفاده می کنید، آگاهانه بخش هایی از مغز خود را از نو برنامه نویسی می کنید، پیوند های عصبی جدیدی در مغز خود خلق می کنید و پیوند مسیرهای عصبی که خواهان آنها نیستید را رها می کنید. این فرایندی است که در تمام مدت زندگی در مغزها ما به هنگام یادگیری اتفاق می افتد. اما با تجسم خلاق می توانید این فرآیند را کنترل کنیم تا رفتارهای مورد علاقه مان را ایجاد کنیم و احساسات و عواطف خود را بهبود بخشیم.

حتما این فیلم آموزشی را ببیندی چگونه یاد می گیریم؟(مسیر عصبی)

دست یابی به هدف هایی که سابقا غیر ممکن می پنداشتید

تا وقتی که واقع بین باشید، هدف هایی دست یافتنی را برای خود در نظر می گیرید، اما تجسم خلاق به شما کمک می کند به هدف ها و آرزوهای دور و دراز خود نیز دست پیدا کنید. مانند تجسم خلاق فردی که در گذشته می خواست به ماه برود.

مراجعه ای گذار به گوگل نشان می دهد تعداد کسانی که از تجسم خلاق استفاده می کنند تا به نتایج بزرگ و باور نکردنی برسند بسیار زیاد و درحال افزایش است و این یعنی مهم می توانند از این روش استفاده کنند تا تغییراتی اساسی در زندگی خود پدید آورند.

برای مثال آرنولد شوارتزگراز روش های تجسم خلاق استفاده کرد و در دنیا به مقام اول پرورش اندام رسید. سپس بازیگر سینما شد و بعد از آن به مقام فرمانداری کالیفرنیا دست یافت.

آرنولد شوارتزگر چنین می گوید: من آنچه را می خواستم در ذهن تجسم کردم. قبل از اینکه در زمینه پرورش اندام به مقامی برسم. درخیال خود را دیدم که قهرمان این مسابقات ورزشی هستم. بارها بارها خودم را دیدم که به مقام اول رسیده ام. بعد وقتی پا به عرصه سینما گذاشتم همین ماجرا دوباره اتفاق افتاد، خودم را دیدم که صاحب درآمد کلان شده ام.می میدانستم چنین افقاقی خوهد افتاد.

نکته مهم: تجسم خلاق به این معنی نیست که فقط وفقط اگر چیزی را می خواهیم بنشینیم و آن را تجسم کنیم و هیچ کار دیگری انجام ندهیم. بلکه تجسم خلاق به این معنی است که در کنار کار فیزیکی که برای رسیدن به هدف خود داریم از تلاش ذهنی خودمان هم برای رسید از آن اسفتاده کنیم.

هر چه با تناوب بیشتری ببینید که آنچه غیر ممکن به نظر می رسد صورت خارجی پیدا کرده است و هر چه بر انتظارات مثبت خود برای دست یابی به این موفقیت بیفزایید، امکان رسیدن به مقصود افزایش می یابد و اعتقاد و باور بیشتری پیدا می کنید که آنچه را می خواهید به دست آورید. به این ترتیب در شرایطی قرار می گیرید که از همه ی امکاناتی که در اختیارتان قرار می گیرد استفاده کنید، مهم این است که هرگز تسلیم نشیود. زیرا تسلیم شدن مانند این است که به خودتان تاکید کنید هرگز به خواسته ی خود نخواهید رسید.

این مطلب را هم بخوانید کوچینگ چیست؟

مطالب مرتبط

۴ نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *