تغییر زندگی به سبک طبیعت

تغییر زندگی به سبک طبیعتReviewed by محمد کاظمی on Aug 4Rating:

 تا به حال شاید هزاران بار شنیده باشید که می گوییند باید در زندگی تغییر ایجاد کرد. اما کمتر اتفاق می افتد که به این فکر کنیم واقعا تغییر زندگی یعنی چه؟ برای همین در اینجا می خواهم شما را با مفهوم تغییر زندگی به سبک طبیعت آشنا کنم. وقتی که به طبیعت نگاه می کنیم پر از تغییرات است. از تغییر شب و رو و فصل ها گرفته تا ساختارهای مختلفی که بر روی کره زمین ایجاد شده است. مانند کوه ها ، جنگل ها، کویرها ، دریاها و … . همه و همه اینها نشان می دهد که طبیعت بر پایه ی تغییر و دگرگونی استوار است. فرض کنید سرتاسر سال زمستان یا تابستان باشید. یا تمام کره زمین کویر بود. آن وقت زندگی کردن بر روی کره  زمین قطعا خسته کننده می شد. در واقع باید بگویم همین تغییرات است که باعث می شود ما زندگی پویایی داشته باشیم.

[cl-review quote=”تنها عاقل ترین و احمق ترین انسان ها هرگز تغییر نمی کنند.” author=”کنفوسیوس” occupation=”” layout=”modern” bg_color=”#f2f2f2″ text_color=”#0a0a0a”]

 

 

تغییر زندگی هم سو با طبیعت است.

اگر به طبیعت نگاه بیندازیم می بینیم هیچ یکنواختی در آن وجود ندارد. پستی و بلندهای ایجاد شد خود باعث شده اند انرژی ها به حرکت در بیایند. اب ها تا وقتی که در جریان هستند قابل استفاده اند اما همین که در جایی می مانند و حرکت خودشان را از دست می دهند می گندند. انسان ها هم به همین گونه اند. تا زمانی که در حرکت باشند و روز به روز تغییر کنند زندگی پویایی را دارند. اما همین که در جا بزنند و واررد روزمرگی بشوند. کم کم ناتوان و بی انگیزه می شوند. کلیم کاشکانی در منظومهٔ ظفرنامه می گوید:

 

[cl-review quote=”ما زنده از آنیم که آرام نگیریم/موجیم که آسودگی ما عدم ماست.” author=”” occupation=”” layout=”framed” bg_color=”#81d742″ text_color=”#ffffff”]

 

سر آغاز ساختن یک زندگی شاد، ایجاد تغییرات موثر و مفید است. چرا که میبینم انسان همواره همسو با طبیعت شروع به تغییر کرده است و متناسب با تغییرات و نیازها شرایط زندگی خودش را تغییر داشته است.

 

 

آیا تغییر زندگی ترسناک است! 

یکی از مواردی که خیلی وقتها به آن بر می خورم ترس از تغییر است. در زندگی هر بار که می خواهیم یک تغییر جدید ایجاد کنیم. ابتدا با یک ترس روبرو می شویم. چرا که کار مغز انسان در ابتدا حفظ بقا است. برای همین وقتی که ما تصمیم می گیریم یک تغییر ایجاد کنیم. مغز انسان سریع ترس را در بدن فعال می کند. تا بررسی کند آیا این شرایط جدید به ما آسیبی می رساند یا نه! پس باید بگوییم ترس برای ما بد نیست. بلکه خود یک مکانیسم دفاعی برای بدن است. تنها کاری که ما در مقابل ترس باید انجام دهیم دست به اقدام زدن است.

 

تغییر زندگی

چگونه در زندگی تغییرات مثبت ایجاد کنیم؟

تغییرات مثبت یکی از مقوله هایی است که همه ما خواهان ایجاد آن هستیم. اما می بینیم کمتر موفق می شویم که بتوانیم یک تغییر مثبت در زندگی ایجاد کینم. به عقیده من ایجاد تغییر خود یک مهارت است که باید یاد بگیریم. اولین قدم برای انجام یک تغییر در زندگی تصمیم قاطعانه برای ایجاد تغییر جدید است. یعنی واقعا با تمام وجود بخواهیم زندگی خودتان را تغییر دهید.سپس اقداماتی را کنید که به شما کمک می کند بتوانید تغییر خواسته شده را ایجاد کنید مشخص کنید. در نهایت دست به اقدام بزنید و آنقدر این کار را انجام دهید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

 

 

یک نکته مهم برای تغییر زندگی

انسانها عموما در زندگی می خواهند دیگران را تغییر دهند تا خودشان تغییر نکنند. والدین می خواهند فرزندانشان را بر اساس دیدگاه ها و تفکرات خودشان تغییر دهند. زن ها و مرد ها چون که نمی خواهند در زندگی مشترک خودشان تغییر کنند. تصمیم می گیرند همسرانشان را آنگونه که مناسب دیدگاه خودشان هست تغییر دهند. خوب نتیجه این رفتارها چیزی جز اختلاف و فاصله انداختن بین افراد نیست. پس بهتر از محور ایجاد تغییرات را بر روی خودمان بگذاریم و تصمیم بگیرم از خودمان شروع کنیم. از خودتان سوال بپرسید چه تغییراتی را من باید انجام دهم؟ وقتی که توجه ایجاد تغییر را بر روی خودتان می گذارید. تازه متوجه می شوید هرچه تغییرات درونی شما بیشتر می شود. محیط و اطراف شما هم متناسب با همان تغییر می کند.

[cl-review quote=”وقتی دیگر نتوانیم موقعیتی را تغییر دهیم، مجبوریم که خودمان را تغییر دهیم. ” author=”ویکتور فرانکل” occupation=”” layout=”modern”]

اقدام برای تغییر زندگی

به شما پیشنهاد میکنم هیمن الان دست به اقدام بزنید. لیستی از تغییراتی که می خواهد در زندگی خود ایجاد کنید بنویسید. از نظر اولویت به آنها از 1 تا 5 نمره دهید(1 بیشترین اهمیت و 5 کمترین اهمیت). از بین آنها 3 تغییر مهم را انتخاب کنید. برای هر یک از آنها یک برنامه اجرایی مشخص کنید. برنامه های اجرایی را شروع به پیاده سازی کنید. یادتان باشد هر چه بیشتر اقدام کنید بیشتر موفق می شوید.

 

این مطلب را هم بخوانید: کوچینگ تعالی

 

مطالب مرتبط

۲ نظر

  1. ‍پینگ بک: دانلود کتاب طبیعت ترسناک | هفیان - دانلود آهنگ فیلم رمان عاشقانه

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *