چرا سوال درست پردسیدن از خود می تواند زندگی ما را متحول کند؟

چرا سوال درست پردسیدن از خود می تواند زندگی ما را متحول کند؟Reviewed by محمد کاظمی on May 27Rating: 5.0چرا سوال درست پردسیدن از خود می تواند زندگی ما را متحول کند؟همه ما در بيشتر اوقات زندگي در حال فکر کردن هستيم؛ اما اين فکر کردن به چه معناست. در حقيقت فکر کردن يعني سؤالاتي که از خودمان مي‌پرسيم و خودمان به آن‌ها پاسخ مي‌دهيم است. اکثر اوقات ما در حال پرسيدن سؤالاتي هستيم که از طريق درون از خودمان مي‌پرسيم و از طريق درونمان هم به آن‌ها پاسخ مي‌دهيم.

همه ما در بیشتر اوقات زندگی در حال فکر کردن هستیم؛ اما این فکر کردن به چه معناست. در حقیقت فکر کردن یعنی سؤالاتی که از خودمان می‌پرسیم و خودمان به آن‌ها پاسخ می‌دهیم است. اکثر اوقات ما در حال پرسیدن سؤالاتی هستیم که از طریق درون از خودمان می‌پرسیم و از طریق درونمان هم به آن‌ها پاسخ می‌دهیم. مثلاً وقتی من می‌گویم فکر کردن چیزی جز سؤال کردن و جواب دادن نیست. بعضی‌ها می‌گویند درست است یا بعضی‌ها هم بگویند اشتباه است یا بعضی‌ها هم بگویند نمی‌دانم. در اینجا هر فرد بسته به نوع تفکر خود این سؤال را پاسخ می‌دهد.

تحقیقات نشان داده است در ذهن انسان روزانه تقریباً 60 هزار رشته فکری می‌گذرد؛ و مهم‌تر از آن اینکه حدود 95 درصد این افکار، افکاری بوده‌اند که در روزهای قبل هم تکرار شده‌اند. دلیل تکراری افکار این است که یک سری سؤالات را به‌صورت عادت در ذهن خود ایجاد کرده‌ایم. مثلاً چرا این دردسرها همیشه برای من رخ می‌دهد؟ چرا من بدشانس هستم؟ و … . در نتیجه‌ی سؤالاتی که از خودمان می‌پرسیم همان نتایج را هم دریافت می‌کنیم. در اکثر مواقع انسان‌ها سؤالات منفی را بیشتر از خودشان می‌پرسند. در مواقعی هم سؤالات را به صورت منفی از خودشان می‌پرسند مانند وقتی که به خودتان می‌گویید چرا وزنم کم نمی‌شود؟ بجای گفتن: چطور وزنم را کم کنم؟

در واقع مغز ما به صورت یک کامپیوتر عمل می‌کند و وقتی سؤالی را از آن می‌پرسیم سریع به دنبال جستجو کردن و پیدا کردن یک جواب است. زمانی که می‌گویید چرا وزنم کم نمی‌شود؟ مغز شما پاسخ می‌دهد چون که تو مثل یک گاو غذا می‌خوری و خیلی راحت پاسخ را می‌دهد و سؤال را می‌بندد. حال اگر بپرسید چطور وزنم را کم کنم؟ مغز پاسخ می‌دهد خوب رژیم بگیر. حال اگر بپرسید چگونه وزنم را کم کنم و لذت هم ببرم؟ مغز شما پاسخ می‌دهد تو قبلاً خیلی خوب بسکتبال بازی می‌کردی و چه خوبه دوباره به سراغ بسکتبال بری. کم‌کم می‌بینید شما با بسکتبال بازی کردن و لذت بردن دارید به صورت خیلی فوق‌العاده‌ای وزنتان را کم می‌کنید. در حقیقت نوع سؤالاتی که از خودمان می‌پرسید مشخص می‌کند چه جواب‌هایی را دریافت کنید. کیفیت سؤالاتی که روزانه از خود می‌پرسید نقش بسیار مهمی در رشد و موفقیت شما دارند.

پرسیدن سؤال در شرایط اطمینان

هر سؤالی که از خودتان می‌پرسید جوابی دارد. پس اطمینان داشته باشید که تمام سؤالاتی که از خودتان می‌پرسید یک جواب را به همراه دارند. از شما می‌خواهم که اطمینان داشته باشید؛ می‌توانید جواب سؤال خودتان را به دست آورید. این اطمینان به شما کمک می‌کند که راحت جواب سؤالاتتان را پیدا کنید. اگر سؤال بهتری بپرسید جواب بهتری می‌گیرید. سؤالات بلافاصله چیزی که به آن توجه می‌کنید را عوض می‌کنند فقط مهم این است که اطمینان داشته باشید به جواب خود خواهید رسید.

مغز ما چگونه به سوال های ما پاسخ می‌دهد؟

برای اینکه بهتر درک کنیم چگونه به جواب سؤالات خود می‌رسیم باید توجه داشته باشیم مغز از طریق جلب‌توجه شما جواب سؤال شما را پاسخ می‌دهد؛ مانند زمانی که در بازار خرید می‌کنید و می‌بینید نوشته شده فروش پسته تازه‌ی رفسنجان و بعد یک‌دفعه یاد شما می‌آید که آن خورشت معروف ایرانی که در جدول مجله که آخرش «ان» بود فسنجان بود. درست است هیچ ربطی بین این‌ها وجود ندارد. اما مغز ارتباطی ایجاد می‌کند که ما جواب سؤال خودمان را پیدا کنیم. چرا که ذهن شما درگیر بود که جواب را کامل کند. زمانی که در شغل سوپر پروتئین ورشکست شدم و تمام سرمایه‌ام را از دست دادم فقط یک سؤال می‌پرسیدم و آن این بود که چطور دو برابر پولم را دوباره به دست بیاورم و این سؤال مدت‌ها سؤال ذهنی من شده بود. تا یک روز به صورت خیلی اتفاقی یکی از دوستان قدیمی‌ام که مشاور املاک داشت را دیدم. با او شروع به حال و احوال‌پرسی کردم و بعد از کمی صحبت به من گفت راستی یک زمین تفکیک کرده‌ایم و اگر خواستی بیا یک قطعه زمین برای خودت بردار با شرایط خوب بهت می‌فروشم. من توی ذهن خودم گفتم این هم چقدر دلش خوشه، من تو کارم ورشکست شدم و الآن باید بدهی‌های طلبکاران را پرداخت کنم. بعد می‌گوید بیا زمین بخر. خلاصه من گفتم حالا ببینم چه می‌شود و خداحافظی کردم و رفتم. شب در خانه وقتی‌که داشتم شام می‌خوردم یک دفعه به ذهنم خورد چه خوبه من برم و صحبت کنم و از زمین‌های این دوستم بفروشم و کمیسیون دریافت کنم.

روز بعد وقتی‌که رفتم و صحبت کردم دوستم خیلی خوشحال شد و با روی باز پذیرفت و حتی حاضر شد مبلغ بسیار خوبی در ازای فروش هر قطعه زمین به من پرداخت کند. من شروع به این کار کردم و طی مدت کمتر از یک ماه موفق به فروش 16 قطعه زمین شدم و در ازای فروش آن‌ها سود بسیار خوبی به دست آوردم. حتی بعدها با ادامه دادن این کار چندین برابر پولی که در کار قبلی‌ام از دست داده بودم را به دست بیاورم.

 این معجزه‌ای نبود که فقط برای من رخ داد. اگر شما هم برای مدت‌زمانی سؤال ذهنی‌تان این باشد که چطور فروشم را دو برابر کنم می‌بینید به صورت خیلی اتفاقی در یک سمینار با فردی آشنا می‌شوید که یک شرکت صادرات و واردات دارد و یک دفعه به ذهن شما می‌رسد که چه بهتر است تا در مورد محصولم با این فرد صحبت می‌کنم. حتی بعدها متعجب می‌شوید که چطور شد این فرد در این سمینار در کنار من نشست و من با او آشنا شدم. همین‌طور که می‌بینید شگفت‌آور است. این‌ها همه قدرت سؤال پرسیدن‌ها درست است .

چگونه با قدرت سوال ذهنمان را هدایت کنیم؟

همیشه از خودتان سؤالات درست بپرسید. اگر می‌خواهید زندگی شادی داشته باشید از این قدرت استفاده کنید و به صورت آگاهانه سؤالاتی را از خودتان بپرسید که شما را در راه رسیدن به خواسته‌هایتان همراهی کند. مغز انسان به دنبال این است که جواب سؤالاتی که از آن پرسیده می‌شود را پیدا کند. سؤال قدرت درگیر کردن و مجذوب کردن ذهن انسان را دارد. همچنین سؤال پرسیدن قدرت این را دارد که طرز تفکر انسان‌ها را تغییر دهد.

[cl-review quote=”کیفیت زندگی شما را نوع سؤالاتی تعیین می‌کند که از خودتان می‌پرسید.” author=”.” occupation=”.” layout=”framed” bg_color=”#1e73be” text_color=”#ffffff” quote_size=”28px”]

در واقع اگر در سؤالاتی که همیشه از خود می‌پرسید تغییر کوچکی انجام دهید؛ می‌بینید که تغییری اساسی در زندگی شما ایجاد می‌شود. مثلاً بجای اینکه بپرسید چرا این اتفاق بد برایم رخ داد؟ سؤال کنید: من چطور می‌توانم از این اتفاق به نفع خودم استفاده کنم؟ همین تغییر کوچک در سؤال موجب تغییرات بزرگی می‌شود. خیلی از مردم وقتی در شرایط و اوضاع نامناسب مانند ورشکستی، بدهی بالا آوردن یا یک شرایط عاطفی نامناسب گیر می‌کنند. سعی می‌کنند بفهمند چه شده که اوضاع تا این حد خراب شده است. در صورتی که می‌بایستی در این شرایط شروع به پرسیدن سؤالات جادویی کنند. سؤالاتی مانند:

– چگونه می‌توانم راهی پیدا کنم تا ….؟

– چگونه می‌توانم تا آخر امسال فروشم را دو برابر کنم؟

– چگونه می‌توانم رابطه‌ام با …. بهتر کنم؟

وقتی که انسان‌ها به صورت آگاهانه، شروع به سؤال پرسیدن درباره‌ی یک موضوعی می‌کنند. مغز انسان به‌طور خودبه‌خود شروع به پیدا کردن راه‌حل‌هایی برای پاسخ به آن سؤال می‌کند. حتی زمان‌هایی که شما آگاه به آن سؤال نیستید مغز در پس ذهنتان به دنبال پیدا کردن راه‌حل‌های مناسب است.

نمونه‌ای از سؤالاتی که شما را در شرایط بد به دردسرهای بدتر می‌اندازد عبارت‌اند از:

ایراد من کجاست؟

وقتی همیشه در خودتان به دنبال پاسخ دادن به این سؤال هستید. ذهن شما به دنبال پیدا کردن ایرادها و نقاط ضعف شما می‌گردد. در نتیجه ایرادات و نقاط ضعف شما را گسترش می‌دهد. باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس و حس ارزشمندی خودتان را از دست بدهید.

چرا همیشه برای من مشکل ایجاد می‌شود؟

ذهن انسان در پاسخ به این سؤال توجه خودش را به مشکلات معطوف می‌کند در نتیجه مشکلات گسترش پیدا می‌کنند.

نمونه‌های دیگری از سؤالات مخرب:

  • چرا نتوانستم این کار را خوب انجام بدهم؟
  • چرا دوباره اخراج شدم؟
  • چرا باز هم ورشکست شدم؟
  • چرا این رابطه هم مثل رابطه قبلی نامناسب بود؟
  • و …

درباره نویسنده

محمد کاظمی محمدکاظمی

من محمد کاظمی ، نویسنده، محقق و مدرس در زمینه آموزش رشد مهارتهای فردی هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این زمینه را با شما در قالب مقالات،کتاب و دوره های آموزشی به اشتراک بگذارم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *