0
8 ویژگی کوچینگ که یک کوچ می تواند با خدمات کوچینگ به شما ارائه دهد| گروه آموزشی کاظمی کوچ
0

8 ویژگی کوچینگ

کوچینگ

2017/04/27

توسط : محمد کاظمی

190 بازدید


در این مطلب 8 ویژگی کوچینگ را بیان می کنیم که یک مربی( کوچ) می تواند به شما کمک کند:

 اول: خودشناسی

اولین ویژگی کوچینگ خودشناسی است.در يك جنگ شناسايي مواضع، استراتژي و آرايش دشمن سرنوشتساز است. اگر شما فرماندهاي باشيد كه بدون اطلاعات وارد عمليات شويد، احتمال پيروزي نزديک به صفر خواهد بود. و منابع انساني و غيرانساني تان نابود ميشود. حال شما فرمانده زمان باقيمانده از عمرتان هستيد، اگر استعدادها و تواناييهاي خود را نشناسيد و هر روز فقط تلاش كنيد. از درجا زدن در زندگي اصلا تعجب نكنيد! مربي(كوچ) با ابزارهايی به خودشناسی شما كمک مي كند تا بتوانید استعدادها و توانایی های خودتان را بشناسید.خودشناسی اولین گام برای ساختن یک زندگی بهتر است.

دوم: مسئولیت پذيری

من معتقدم كه مسئولیت پذیری مهمترين ویژگی است،که هر انسان موفق دارد. اگر شما بگوئيد كه قصد داريد كاري انجام دهيد، يك مربي خوب همراه شما پيگيري خواهد كرد، و اگر تعهدهاي توافق شده انجام نشود، دليل آن را پيگيري مي كند .در واقع به کمک کوچینگ شما می توانید مسئولیت پذیرانه به سمت اهدافتان حرکت کنید.

يك كوچ:

 • آشكار و منظم و به دور از تعارف در مورد عملكردتان صحبت مي كند و شما را به سمت پيشرفت هُل مي دهد .
 • دلايل عملكرد ضعيفتان را كشف و شناسايي مي كند و آنها را حذف مي كند يا حداقل كاهش مي دهد .
 • اطمينان حاصل مي كند كه در مورد اهداف و انتظاراتتان شفاف هستيد .
 • شما را به ارزيابي عملكرد خودتان به صورت منظم تشويق مي كند .
 • رفتار و عملكرد شما را تشويق و ترغيب مي كند .

این مطلب را هم بخونید: کوچینگ چیست؟

سوم: تمرکز

سومین ویژگی کوچنگ ایجاد تمرکز است.يک كوچ(مربی)خوب در برنامه پيشرفت شخصي از شما حمايت مي كند تا به طور شفاف نقشه اي از مسير پيشرفت خود داشته باشيد. او همچنين تمركز شما را در هر مرحله طي اين مسير بر روي هدف حفظ خواهد كرد .وقتي با چيزي در حال مبارزه كردن هستيد، وسوسه مي شويد تا از يك مرحله به مرحله بعدي(از اين شاخه به آن شاخه شدن) بپريد .يك مربي اطمينان پيدا مي كند كه شما اين كار را نخواهيد كرد تا زماني كه به هدفهاي تعيين شده براي آن مرحله دست يابيد و به شما حمايت و انگيزه لازم براي اين كار را مي دهد .

چهارم: ایجاد انگیزه

انگيزه نيروی محركه همه اقدامات  است. اين احساس است كه ما را به پيش رفتن وا مي دارد و مجبورمان مي كند در مسير بمانيم حتي زماني كه اشتياق اوليه از دست رفته است. گاهي اوقات همه ما نياز داريم كه يك افزايش انگيزه در زندگيمان ايجاد شود .در کوچینگ كوچ(مربی) كسی كه است كه به شما انگيزه مي دهد و شما را تشويق مي كند كه به خودتان هم انگيزه بدهيد .اگر تا به حال آرزوي داشتن كسي در كنارتان را داشتيه ايد كه حامي، هدايتگر و تشويق كننده شما باشد، يك مربي مي تواند كمك بزرگي در اين زمينه به شما بكند.

پنجم: منابع

يك كوچ(مربي) خوب با طيف وسيعي از ابزارها و تكنيكها به سراغ شما مي آيد كه به شما كمك مي كند تا به اهدافتان دست پيدا كنيد. او همچنين شبكه خوبي از ارتباطات دارد و آن را با شما تقسيم مي كند .اين مي تواند شامل كتابهاي زياد، منابع صوتي و تصويري، منابع آنلاين مفيد و انسانهاي والا باشد .

ششم: يک ديدگاه متفاوت

از جمله ویژگی کوچینک ایجاد یک دیدگاه متفاوت است.وقتي شما در ميانه بازي خود هستيد به كوچ(مربی) احتياج داريد كه چشم انداز وسيع تري در همه زمينه ها ايجاد كند. يک كوچ خوب شما را قادر مي سازد تا با يک رويكرد تازه به مشكلات نگاه كنيد .گاهي اوقات ما اجازه مي دهيم كه احساساتمان رؤيای ما را تيره كنند و تصميمهای ما را به لرزه اندازند. اما يک كوچ اين دلبستگی عاطفي را ندارد و به شما يک نقطه نظر بی طرف خواهد داد . همچنين يک كوچ اغلب اوقات درک دارد كه مي تواند به دور انديشی ما كمک كند. در واقع کوچینگ می تواند به شما کمک کند تا خارج از چهار چوب های فعلی که دارید فکر کنید.

هفتم: چالش

هفتمین ویژگی کوچینگ ایجاد چالش است.گاهي اوقات كساني كه در ارتباط نزديكي با شما هستند، مثل دوستتان، همكارتان يا همسرتان نمي توانند شما را به چالش بكشند.زيرا آنها نمي خواهند صخرهاي براي قايق شما باشند. اما يك كوچ(مربي) خوب، شما را در راههاي مختلفي به چالش ميكشد .

 • او شما را به چالش مي كشد تا خودتان را به جلو هل بدهيد و مسافتهاي بيشتري را طي كنيد.
 • او هرگونه عملكرد ضعيف و سستي را به چالش می كشد .
 • او ايدههاي شما را با هدف بررسي عميق تر به چالش می كشد .
 • او نگرشهاي منفي و طرز فكر هاي شكست را به چالش می كشد .

هشتم: بازخورد کوچینگ

زمانهای زيادی شما پي می بريد كه پيدا كردن كسی كه بتوانيد عميق ترين احساسات خود را با او در ميان بگذاريد سخت است.يک كوچ(مربي) محيط امنی را برای شما فراهم مي كند كه تا درباره ترسها و نگرانيهای خود صحبت كنيد و به شما بازخوردی صادقانه و بي طرف ميدهد .

برای شرکت در دوره کوچینگ تعالی می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دوره 90 روزه کوچینگ تعالی

محمد کاظمی محمدکاظمی

تاریخ عضویت : 01 ژانویه 2019

من محمد کاظمی ، نویسنده، محقق و مدرس در زمینه آموزش رشد مهارتهای فردی هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این زمینه را با شما در قالب مقالات،کتاب و دوره های آموزشی به اشتراک بگذارم.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) پیوستن به ایسنتاگرام

قوانین ارسال دیدگاه

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران
  بلبرینگ پاسخ یکشنبه 23 دسامبر 2018

  خیلی مفید و خوبه