5 مانع تغییر

5 مانع تغییرReviewed by محمد کاظمی on Oct 31Rating:

در این قسمت می خواهیم با شما در مورد 5 مانع تغییر فردی صحبت کنم. موانعی که تا الان باعث شده اند شما در همان حالت موجود خودتان بمانید. موانعی که نگذاشته اند شما به اهداف و خواسته هایتان در زندگی برسید. این 5 مانع اساسی  که در اینجا براساس اهمیت از اهمیت کم تا زیاد آنها را برای شما بیان شده است.

 

 

اولین مانع تغییر :عدم آگاهی

گاهی وقت ها ما آگاهی ندارم یا اگر هم آگاهی داشته باشیم به میزان کافی آگاهی نداریم. برای مثال گاهی وقت ها ما اصلا نمی دانیم معاشرت با دوست بده خوب نیست بخاطر همین دوستان بدی را انتحاب می کنیم. اما گاهی وقتها ما می دانیم دوست بد خوب نیست و نبایید با آن ارتباط داشت اما باز هم می بینیم با دوستان بدی در ارتباط هستیم. چرا که نمی دانیم همین دوستی ها سرنوشت زندگی ما را دارد می سازد و در اثر گذر زمان است که می فهمیم اگر در آن مقطع زندگی اگر دوست دیگری را انتخاب کرده بودیم کلا مسیر زندگی ما تغییر کرده بود.گاهی وقتها ها میدانیم اما نه آنقدر که باید بدانیم. می خواهم بگوییم خیلی از وقتها ما فکر می کنیم می دانیم و در واقع نمی دانیم و چرا که ما زمانی می دانیم که به آن عمل کنیم در غیر این صورت یا جایی خوانده ایم یا جایی شنیده ایم.

آگاهی با توجه و عمل کردن همراه است. در این کتاب به شما کمک می کنم تا بتوانید آگاهی خودتان را به نسبت خیلی خوبی بالا ببرید و فقط لازم است تا شما هم به من قول دهید دانسته هایی که در اختیارتان قرار می دهم را عملی کنید و نگذارید فقط در قالب یک اطلاعات خوانده شده در ذهن شما باقی بمانند.

 

دومین مانع تفییر :بهانه های شخصی

حتما افرادی را دیده اید که شرایط موجود خودشان شاکی هستند اما برای تغییر این شرایطشان هیچ کاری انجام نمی دهند و وقتی که از این افراد می پرسم چرا هیج کاری انجام نمی دهید؟ معمولا بهانه هایی می آورند مانند اینکه من دیگر سنی ازم گذشته است، سرمایه ی اولیش را ندارم، تحصیلات مرتب را ندارم، ارتباطات لازم را ندارم، من وقتش ندارم، من بابام نمی گذاره و … . برای اینکه بتوانید این مانع را از سر راهتان بردارید می بایستی در ابتدا بهانه ی که برای خودتان می آورید را شناسایی کنید. بهانه هایی که باعث شده اند شما در همان جایی که هستید بمانید. این بهانه ها برای افراد مختلف متفاوت است و بهانه های هر شخص با شخص دیگر فرق دارد. بخاطر همین من به آنها بهانه های شخصی می گویم. از شما می خواهم اگر فکر می کنید بهانه هایی در شما وجود دارد که نمی گذارد تغییر کنید حتما اقدامک زیر را انجام دهید.

 
[cl-review quote=”اقدامک
همین الان یک تغییر که در زندگی خود خواهان آن هستید را مشخص کنید. بنویسید چرا این تغییر را نمی توانید انجام دهید. با اینکار می توانید بهانه های خودتان را شناسایی کنید.” author=”” occupation=”” layout=”framed” bg_color=”#1e73be” text_color=”#ffffff” quote_size=”22px”]

معمولا ما زمانی بهانه می آوریم که نمی خواهیم مسئولیت انجام یک کار را بر عهده بگیریم و با آورن یک بهانه رفع مسئولیت می کنیم. چرا که وقتی مسئولیت تغییر را بپذیریم باید برای آن کاری انجام دهیم. برای همین در اینجاست که بهانه هایی برای خودمان ایجاد می کنیم. از خودتان بپرسید: من چگونه می توانم این بهانه را کنار بگذارم؟ راهکارهایی ساده پیدا کنید که به بتوانید بهانه ها را کنار بگذارید. مانند اینکه اگر بهانه می آورید سرمایه اولیه را ندارید! افرادی را پیدا کنید که بدون سرمایه توانسته اند به خواسته ای که شما می خواهید رسیده باشند و حتی اگر فکر می کنید که شخص دیگری را پیدا نکرید خود شما اولین فردی باشید که آن را انجام دهید تا خود بتوانید در آینده الگویی برای دیگران باشید.

 

 

سومین مانع تغییر: تعصبات بی جا

ما بروی اطلاعات گذاشته و تجربیات گذشته مان تعصب داریم. بعضی از افراد تعصب بر روی سنشان دارند و چون سن بالایی دارند دیگر حس می کنند همچی را می دانند و حاضر نیستند چیز جدیدی را یاد بگیرند. بعضی از افراد توهم من همه اینها را بلدم دارند. آنها روی اطلاعات گذشته خودشان تعصب دارند. اگر زمانی حس کنیم ما همچی را می دانیم دقیقا همان زمان، زمان سقوط ماست. این تعصب ها باعث عدم تغییر ما می شود.

در دانشگاه زندگی احساس شاگردی کنید و بدون هیچ گونه تعصب و لجاجتی از هر کسی و هر شخصی می توان چیز جدیدی یاد گرفت. یک بچه هفت ساله یا یک استاد، هر دو آنها می توانند به ما چیز جدیدی یاد بدهند. هیچ فرقی نمی کند و مهم این است بدون تعصب به دنیا نگاه کنیم و خود را شاگرد بدانیم تا بتوانیم در هر لحظه از زندگی چیزهایی جدید تری را یاد بگیریم و تغییرات زیادی را هم در زندگیمان ایجاد کنیم.

 

 

چهارمین مانع تغییر: ترس از تغییر

 تغییر برای انسانها ترسناک است. شاید شما بگویید نه ترس کجا بوده و تغییر اصلا ترس ندارد. می خواهم به شما بگویم تغییر زمانی ترسناک می شود که ما بخواهیم شکل تغییر یافته خودمان را اعلام کنیم یعنی بخواهیم به گونه ای دیگر رفتار کنیم به گونه ای دیگر فکر کینم. خیلی از افراد جرات اعلام شکل تغییر یافته خودشان را ندارند. چون که اعلام آن به دیگران ترس دارد و این ترس مانع از تغییر آنها می شود. چرا که ذهن ما می ترسد وقتی ما تغییر کردیم اطرافیانمان ما را طرد کنند. آنها دیگر ما را دوست نداشته باشند و ما تنها بمانیم.

مانع تغییر

با خودتان روبرو شوید

 از خودتان سوال بپرسید : آیا می خواهید پیشرفت کنید یا نه؟ این سوال دو جواب دارد و پاسخ شما یا بله است یا خیر. پس دیگر ادامه مطلب را نخوانید. اما اگر جوابتان بله است پس باید مسئولیت آن را پذیرید و قبول کنید برای پیشرفتتان شاید لازم باشد بعضی کارها را دیگر انجام ندهید. ارتباط تان را با بعضی از افراد محدود کنید و کلا یک انسان دیگری بشود. می بایستی جرات کنید شکل تغییر یافته خودتان را اعلام کنید آن هم از طریق تغییراتی که در رفتارهای شما ایجاد می شود.

 

 

پنچمین مانع تغییر: پاداشهایی که از رفتارهایی قبلی گرفته ایم.

تمام رفتارهایی که ما انجام می دهیم پاداشی را به همراه دارند و ما بخاطر پاداش هایی که از رفتارهایمان دریافت می کنیم هیچ وقت تغییر نمی کنیم شخصی که وسواس دارد شاید در ظاهر از این رفتار خود ناراحت باشد اما در باطن آن از وسواسی بودن خود پاداش دریافت می کند. هر کس که به خانه آن فرد می آید او را تحسین می کند و به او می گوید: چه خانه ی تمیز و منظمیی دارید و فرد در این لحظه پاداش و توجه دریافت می کند. و حتی اگر زمانی به خانه شخص دیگری می رود که بی نظمی را آنجا می بیند سریع خودش را تحسین می کند که چه انسان منظمی است. این شخص وسواسی تا زمانی که این پاداش ها را دریافت می کند حاضر نیست وسواس را کنار بگذارد. یا شخصی که همیشه خودش را بیمار می گیرد تا دیگران به او توجه کنند. یا شخصی که بیشتر اوقات از مشکلات و مسائل خودش صحبت می کند تا خودش را بدبخت و بیچاره جلوه دهد تا مردم به او توجه کنند و با او همدردی کنند. گاهی وقت ها پاداشهایی که ما دریافت می کنیم آسودگی و آرامش است. شخصی که مواد مخدر استفاده می کند باعث می شود مدت زمانی سرخش باشد و به مساله ها و مشکلات زندگیش فکر نکند. اگر به رفتار خود دقت کنیم می بینیم که تمام رفتارهای ما پاداشی را به همراه دارند. و تا زمانی که ما از رفتار های قبلی مان پاداش دریافت کنیم نمی توانیم تغییر کنیم.

[cl-review quote=”اقدامک
از شما می خواهم همین الان فکر کنید و یک رفتار غلط خودتان را شناسایی کنید و مشخص کنید از انجام این رفتار اشتباه چه پاداشی را دریافت می کنید؟ مطمئن باشید حتما یک پاداش را دریافت می کنید و فکر کنید و آن پاداش را شناسایی کنید.” author=”” occupation=”” layout=”framed” bg_color=”#1e73be” text_color=”#ffffff” quote_size=”22px”]

 

 بنظر شما چه موانعی برای عدم تغییر وجود دارد؟

این مطلب را هم بخوانید:کوچینگ چیست؟

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *