0
هیپنوتیزم چیست ؟ | آیا هیپنوتیزم واقعیت دارد؟ | هیپنوتیزم چه کاربردی دارد؟
0
0
logo

هیپنوتیزم چیست ؟

هیپنوتیزم

۱۳۹۷/۰۲/۰۱

توسط : محمد کاظمی

313 بازدید

هیپنوتیزم چیست
هیپنوتیزم چیست ؟Reviewed by محمد کاظمی on Apr 21Rating: 5.0هیپنوتیزم چیست ؟هیپنوتیزم چیست ؟ هیپنوتیزم موضوع شگفت انگیزی است که افسانه ها و تحریف هایی همچون اشاره های ضمنی به جادوگری ، موضوعات ماوراءالطبیعه و علوم خفیه به شکل ناعادلانه ای آن را محاصره کرده است.

قبل از اینکه به موضوع هیپنوتیزم چیست بپردازیم باید به این موضوع اشاره کنم منظور ما از هیپنوتیزم در این مقاله هیپنوتیزم های کلینکال یا بالینی است نه هیپنوتیزم های نمایشی و صحنه ای.

هیپنوتیزم چیست ؟

به راستی هیپنوتیزم چیست ؟ هیپنوتیزم موضوع شگفت انگیزی است که افسانه ها  و تحریف هایی همچون اشاره های ضمنی به جادوگری ، موضوعات ماوراءالطبیعه و علوم خفیه به شکل ناعادلانه ای آن را محاصره کرده است. بسیاری از فیلم ها و داستانها به این سوء تعبیرها کمک کرده اند. از زمان جنگ جهانی دوم، آزمایش ها و تمرین ها منجر به پیشرفت سریع در دانش و تکنیک های ما شده است که در سال 1958 توسط انجمن پزشکی آمریکا هیپنوتیزم به شکل گسترده ای پذیرفته شد.

اگر از صد هیپنوتیزم درمانگر تعریف هیپنوتیزم را بپرسید، احتمالا بیش از یکصد جواب را بدست خواهید آورد. حقیقت این است که هیچ اجماعی درباره ی تعریف هیپنوتیزم وجود ندارد. بسیاری از تعریف هایی که پیشنهاد می شود معمولا به جای تعریف حقیقی از آنچه که هیپنوتیزم است چگونگی انجام آن را توصیف می کند. تعریفی که من از هیپنوتیزم دارم عبارت است از:

هیپنوتیزم حالت محدودیت در توجه و تمرکز همراه با جذب درونی است که در آن تلقین پذیری ذهن به شدت افزایش پیدا می کند.

این حالت از طریق شیوه های گسترده ای بدست می آید و از آن می توان برای نفوذ تمامی پیشنهادات بر ذهن درونی (یعنی ذهن ناخودآگاه) استفاده کرد تا اثر موقت یا ماندگار را ایجاد کند. مهم است بدانیم که هیپنوتیزم تغییراتی را در سوژه ایجاد نمی کند، بلکه به جای آن شریطی را فراهم می کند که کاملا مستعد تغییر است.

.

آیا هیپنوتیزم واقعیت دارد؟

در ادامه هیپنوتیزم چیست باید بگویم که آیا اصلا هیپنوتیزم واقعیت دارد یا نه ! در واقع هیپنوتیزم حالت طبیعی تمرکز ثابت و آرامش است. در هیپنوتیزم با به تعلیق انداختن تفکر نقاد سوژه، فرد تلقین پذیر می شود. پس تلقین ها را می توان مستقیما به ناخودآگاه فرد وارد کرد.

تا همین اواخر، هیپنوتیزم را یک تکنیک مرموز یا خطرناک که به شکل مصنوعی ایجاد می شود، می دانستند. هیچ چیزی نمی تواند تا این حد از این حقیقت دور باشد. هیچ چیز جادویی یا رمزآمیزی درباره ی هیپنوتیزم وجود ندارد. بلکه هیپنوتیزم حالت طبیعی است که می توان وارد آن شد.

این هنر قدیمی که به هیپنوتیزم معروف است برای توریج شفا برای بیش از پنجاه هزار سال مورد استفاده قرار گرفته است. بیش از 2500 ساعت از هر سال زندگی ما در حالت شبه هیپنوتیزمی سپری می شود. برای یک فرد 40 ساله، مجموع کل متوسط ساعت های سپری شده در حالت شبه هیپنوتیزمی حدود صد هزار ساعت است. پس میبنم حالت چقدر هیپنوتیزم در روند زندگی روزمره ما موثر است.

.

هیپنوتیزم چه کاربردی دارد ؟

هیپنوتیزم به روانشناسان ، پزشکان ، ورزشکاران ، مدیران و بسیاری از افراد دیگر که آن را برای حرفه ی خود موثر می دانند، آموزش داده می شود. تمام هیپنوتیزم حقیقتا خودهیپنوتیزم است . یعنی حالتی که هیپنوتیزم گر به عنوان راهنما یا معلم خدمات هیپنوتیزمی خود را به سوژه ارائه می دهد. هر کسی که دوست دارد خود را با این کار مشغول کند می تواند این تکنیک را یاد بگیرد.

به طور کلی می توان گفت همه افراد را تا اندازه ای می توان هیپنوتیزم کرد. با این حال ، افراد در عمق و طول زمان مورد نیاز برای شرطی سازی متفاوت هستند. تمامی چیزی که فرد نیاز دارد تا خودهیپنوتیزم را تجربه کند، علاقه  و استفاده از تکنیک های ساده است.

هیپنوتیزم ابزار بسیار نیرومندی است که از آن می توان برای درمان مواردی مانند ایجاد اعتماد بنفس ، مدیریت و کنترل عادتها، از بین بردن خجولی، از بین بردن بی خوابی، بهبود حافظه و تمرکز، پرورش استعدادهای فردی، ساخت انضباط شخصی در زندگی و همچنین بسیاری از موارد دیگر استفاده کرد.

.

.

چند نوع هیپنوتیزم داریم ؟

به طور کلی دو نوع هیپنوتیزم وجود دارد: خودهیپنوتیزم و دگرهیپنوتیزم. واژه دگرهیپنوتیزم برای توصیف القای سوژه به خلسه هیپنوتیزمی توسط فرد دیگری مانند یک درمانگر (هیپوتراپ) استفاده می شود. همچنین اگر فرد هیپنوتیزم را برای خود انچام دهد، این خودهیپنوتیزم نامیده می شود. از آنجایی که تمامی هیپنوتیزم یک خودهیپنوتیزم است، این سوژه است که زمان پذیرش این حالت هیپنوتیزمی را توصیف می کند.

نکته مهم: این سوژه است که خودش را در حالت هیپنوتیزم قرار می دهد نه هیپنوتزم گر. هیپنوتیزم گر می تواند صحنه را آماده کرده و محیط مناسب را ایجاد کند اما او نمی تواند حالت هیپنوتیزمی را به زور بر روی سوژه ایجاد کند.

.

آیا از هیپنوتیزم برای درمان هم استفاده می شود؟(هیپنوتیزم درمانی یا هیپوتراپی)

در مورد هیپنوتیزم چیست باید بدانید که هیپنوتیزم پدیده ای است که به عنوان یک شکل درمانی استفاده می شود. واژه ی هیپنوتیزم توسط مردی بنام دکتر جیمز برید در قرن نوزدهم اختراع شد. رشد هیپنوتیزم درمانی بالینی از آن زمان تا به امروز ایجاد شده است. در اواخر دهه 50 میلادی ، انجمن پزشکی آمریکا آموزش هیپنوتیزم را برای تدریس مدارس پزشکی تایید کرد. در ایران هم اخیرا هیپنوتیزم مورد توجه پزشکان قرار گرفته است و حتی از آن در عمل های جراحی بعنوان ابزار بی هوشی و همچنین در دندان پزشکی برای بی حسی استفاده می کنند.

 

چه آینده ای برای هیپنوتیزم پیش بینی می شود؟

هیپنوتیزم می تواند به افراد از نظر جسمی، ذهنی، روحی و روانی و معنوی کمک کند و یادگیری و استفاده از آن آسان است. به هیچ وسیله ای برای استفاده از آن نیاز نیست. بنابراین، زمانی که اصول و شیوه های اولیه آن فهمیده شد، خودهپینوتیزم می تواند به آسانی به کار رود. خودهپنوتیزم را همچنین می توان تقریبا برای هر هدف درمانی استفاده کرد. این نوع هیپنوتیزم شکلی از خود درمانی است که هیچ هزینه ای هم در برندارد و این مسئله به ویژه در مورد افزایش هزینه های مراقبت های درمانی بسیار خوشایند است. و بر خلاف درمان های دارویی، هیچ اثرات جانبی منفی ای برای این نوع از هیپنوتیزم وجود ندارد و این شیوه درمانی را امن و راحت می کند. این ویژگی ها قطعا استفاده از هیپنوتیزم را برای مدتهای طولانی محبوب عامه ی مردم خواد گردید.

.

دانلود رایگان آموزش خود هیپنوتیزم !

[button color=”green” bgcolor=”#” hoverbg=”#” textcolor=”#” texthcolor=”#” bordercolor=”#” hoverborder=”#” size=”big” align=”center” link=”http://kazemicoach.com/hp/” target=”_blank” radius=”0″ outer_border_color=”#” icon=”fa-icon-cloud-download” icon_color=”#”]همین الان میخواهم دانلود کنم ![/button]

.

از شما متشکریم که این مطلب را انتها خواندید. خوشحال می شویم نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

محمد کاظمی محمدکاظمی

تاریخ عضویت : ۱۲ اسفند ۱۳۹۷

من محمد کاظمی ، نویسنده، محقق و مدرس در زمینه آموزش رشد مهارتهای فردی هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی در این زمینه را با شما در قالب مقالات،کتاب و دوره های آموزشی به اشتراک بگذارم.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) پیوستن به ایسنتاگرام

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.